Lyon'da Türk Celine Dion

Lyon'da Türk Celine Dion
Lyon'da Türk Celine Dion
Fransız-Türk Dil ve Kültür Festivali'nde konservatuar öğrencisi Cansu Partigoc, Celine Dion'a benzeyen ses ve yorumuyla büyük beğeni topladı.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

LYON- Fransız-Türk Dil ve Kültür Festivali’nin Lyon’da yapılan galasında “Celine Dion” rüzgarı esti. Paris Etude Plus da Lise öğrenimi gören konservatuar öğrencisi Cansu Partigoc, Fransızların dünyaca ünlü şarkıcısı Celine Dion’a benzeyen ses ve yorumuyla büyük beğeni topladı. Dion’un “Pour Gue Tu Ma’imes” isimli şarkısını seslendiren Türk kızı Cansu performansıyla Fransızları da şaşırttı. Partigoc,Salonu dolduran 3 bin kişiden büyük alkış aldı. 

Bu sene 2’nci kez düzenlenen Fransız-Türk Dil ve Kültür Festivali’nin galası Lyon’un ünlü Kongre Sarayı’nda yapıldı. 3 bin davetlinin doldurduğu salonda boş yer kalmayınca yüzlerce insan dışarıda kaldı. Türkiye ’den Milli Eğitim eski Bakanı Nimet Baş ile Fransa Dostluk Derneği Başkanı Şanlıurfa milletvekili Kasım Gülpınar ve AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Emin Önen’in de katıldığı programı Lyon Başkonsolosu ve Fransız yetkililer de izledi. Lyon, Yozgatlıların yoğun yaşadığı bir kent. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın son anda katılamadığı programa Yozgat Vali ve Belediye Başkanı da katıldı. Galada 14 şehirden 150 öğrenci şarkı, şiir,folkloru kapsayan 30 farklı performans sergiledi.İmane Oulocheik’in kendi yazdığı “Türkiye seni seviyorum” isimli şarkı da galada büyük alkış aldı. 

Galada konuşan eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş"Gelecekte bu çocuklar bizim uzaktaki yakınlarımız olarak yetişecek. Biz de bir yere gidince sadece Türkleri aramayacağız.Türk okulu mezunu gençleri de arayacağız. Batılı devletler dilin ve kültürün tanıtılmasının anlamını, okullar yoluyla yapılmasını çok önce keşfetmişler.Biz maalesef bu konularda hem çok geç kaldık hem de sivil bir inisiyatif olarak başlayan bu süreci çok desteklemedik. Her yıl Türkiye’de gerçekleştirilen Türkçe olimpiyatlarında ben hangi ülkeye gidiyorsam o ülkenin çocuklarını destekliyorum, bu yıl kalbim Fransa ile atacak." dedi 

Fransa’yı bu sene 11’ncisi yapılacak olan “Türkçe Olimpiyatları”nda 4 Fransız ve 1 Türk öğrenci temsil edecek. Haziran ayında yapılacak olan olimpiyatlara 140 ülkeden 2 bin öğrencinin katılacağı söyleniyor.