Maceraların gizemli yazarı öldü

Maceraların gizemli yazarı öldü
Maceraların gizemli yazarı öldü
55 yıldır New York'ta yaşayan ve 60'larda burada çok satan kitaplarıyla ün kazanan Erje Ayden, 76 yaşında hayatını kaybetti.

Gizemli ve maceralı hayatı, kendine has polisiye anlatılarıyla tanınan Erje Ayden 55 yıldır yaşadığı New York ’ta hayatını kaybetti. Uzun süredir Parkinson’dan muzdarip olan Ayden 76 yaşındaydı. 1960’ların ortalarından itibaren New York “underground” edebiyat dünyasında ilgi gören Ayden’in bazı kitapları çok okunmuş ve konuşulmuştu. Türkiye ’de 90’larda yeniden keşfedilen Ayden “İkinci Cadde’nin Çılgın Yeşili”, “Hauptbahnhof’dan Bir Trene Bindim”, “Balinalar Limanı” ve “Erje Ayden Efsanesi” gibi kitaplarıyla tanınıyor. 50 yıldır Türkiye’ye gelmeyen Ayden, Demokrat Partili siyasetçi Hidayet Aydıner’in oğluydu. Türkiye’den çıktıkta sonra yaşadıkları hakkında çeşitli rivayetler olan Ayden, kimilerine göre gençliğini casusluk, playboyluk, mezar kazıcılığı gibi işler yaparak geçirmiş, daha sonra yazarlğa başlamıştı.
1964’ten itibaren sokak İngilizcesi ile üst üste kitaplar yazmaya başlayan Ayden, 1950’li yıllardan itibaren New York’un sanat ortamlarında boy göstermiş Willem de Kooning’den Frank O’Hara ve Michael Goldberg’e ünlü isimlerle arkadaşlık etmişti. Erje Ayden’in kitaplarını Türkçede
Piramid ve Sel Yayıncılık basmıştı.

A.   Ömer Türkeş yazmıştı, Erje Ayde’in Goldberg Paşa kitabı

www.radikal.com.tr/radikal.aspx


  ETİKETLER:

  New York

  ,

  Türkiye

  ,

  sanat

  ,

  Edebiyat

  ,

  Ünlü

  ,

  Cadde