Macide Tanır hayatını kaybetti

Macide Tanır hayatını kaybetti
Macide Tanır hayatını kaybetti
Türk tiyatrosunun usta oyuncularından Macide Tanır 91 yaşında hayatını kaybetti.

Radikal.com.tr - Türk sinema ve tiyatro dünyasının ünlü ismi Macide Tanır hayatını kaybetti. 1922 doğumlu sanatçı bir süredir yoğun bakımda tedavi görüyordu. Macide Tanır, cuma günü saat 12.00’de Ses Tiyatrosu’nda düzenlenecek törenle uğurlanacak. Tanır’ın cenazesi Teşvikiye Camii’nden kaldırılacak.

 

'AZ KİŞİ KALDIK'


Sanatçı arkadaşları kacide Tanır için şunları söyledi…

Orhan Alkaya: Devlet Tiyatrosu ekolünün sembol oyuncularının başında geliyordu. Çok büyük bir oyuncuydu. Kaybı son derece üzücü…

Işıl Kasapoğlu: Artık çok az kişi kaldık. Büyük insanlar gidiyor yerine yenileri yetişmiyor. O da büyük oyunculardan bir tanesiydi. Birlikte çalışma fırsatımız olmadı ama çok zaman birlikte olduk. Çok büyük bir oyuncuyu kaybettik ve görüyorum ki yakın sürede gerçek oyuncu kalmayacak.

Şebnem Bozoklu: O bir ikondu. Hakkında anlatılanlar efsane gibi bir üst jenerasyona iletilir. Onun yaşamı ve oynadığı inanılmaz karakterler unutulmayacak. 

MACİDE TANIR KİMDİR?


Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro ve Opera Bölümü'nden sınıf atlayarak 3 yılda mezun oldu. Yüksek lisans sonrası 1943 yılında Devlet Tiyatroları'na katıldı. 1985 yılına kadar sahnelerde kaldı. Sanat yaşamı boyunca sayısı 50'yi aşan dünya tiyatro edebiyatının seçkin eserlerinin başrollerini oynadı.  TV seyircileri ise, kendisini, Şehnaz Tango dizisinde Şehnaz'ın annesi olarak tanımıştır.  Aldığı pek çok ödülün yanı sıra 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. Sanatçının "Tiyatronun Cadısı" isimli bir anı kitabı vardır.