Mad Men'i çılgın bir kalabalık uğurladı

Mad Men'i çılgın bir kalabalık uğurladı
Mad Men'i çılgın bir kalabalık uğurladı

Dizinin yıldızları Vincent Kartheiser, Jennifer Westfeldt ve Jon Hamm objektife birlikte gülümsedi.

Mad Men'in son sezon açılış partisi her zamankinden kalabalıktı. Serinin yıldızları Jon Hamm, John Slattery ve Christina Hendricks de oradaydı.
Haber: KEITH KURMAN / LOS ANGELES / Arşivi

Cennette başlayıp karanlıkta biten Mad Men’in altıncı sezonu, ölümlülük ve boşluk üzerine derin derin düşündürüyor. Geçen gece Mad Men’in altıncı sezon açılışıydı ve etkinlik, beşinci sezonun bildik oyuncu kadrosuyla buluştuğumuz geçen yıldan çok farklıydı.
Bir kere mekân değişikti. Geçen yıl, 1950’ler klasiği Cineramadome, tüm etkinliğe o dönemin yaldızını bahşetmişti. Bu yıl Amerikalı Yönetmenler Birliği binasına taşındı; neredeyse mükemmel bir gösterim deneyimi yaşatan bu salon, aynı zamanda endüstrinin içinden olma statüsüne işaret ettiğinden, çok farklı bir mesaj verdi.
Kırmızı halının basına ayrılmış bölümünü donatan bu sezonun afişi gerçekten fantastikti. 60’lar tarzındaki afişin tasarımını İngiltere’den 75 yaşında bir illüstratör olan Brian Sanders yapmıştı.
Gösterim sonrası partisinin mekânı da şehir merkezinin dışına taşındı. Sunset Tower Hotel, en çok Vanity Fair dergisinin Oscar Partisi’ne ev sahipliği yapmasıyla tanınır. Bu kadar büyük kalabalığı nasıl idare ettiler, bilemiyorum ama geçen gece yüzlerce parti insanına hazırlıklı olduklarını söyleyemem. Arabayla Batı Hollywood’un bayağı içine gittik, hem batı hem doğu yönünde uzayan sıralarda bekledik, sonra otelin dar girişinden sıkış tepiş geçip otomobillerimizi valeye teslim ettik. İçeri girince, alçak tavanlı parti salonunun gösterime gelmeye zahmet etmemiş insanlarla dolu olduğunu gördüm.
Her hâlükarda, yeni televizyon piyasasının sorumluluğunu üstlenen genç , entel yönetici Harry Crane rolünü oynayan Rich Sommer ile harika bir sohbet ettim. Televizyonun ilk yıllarına özel ilgim ve merakım olduğundan, onun karakterini ayrıca takip ediyorum. O insanlar, mesleklerinde, daha önce kimsenin aklından geçmeyen işler yaptılar, kimse TV’nin nereye gittiğini bilmiyordu, kendilerinden talep edilenlerin nasıl yapılacağının bilgisini hiçbiri haiz değildi; tahayyül etmesi gerçekten zor. Sommer, böyle bir pozisyonda bulunmanın nasıl olduğunu, bunu nasıl oynaması gerektiğini tasavvur etmekte çok iyi iş çıkarıyor. Karakterini biçimlendirmek için epey araştırma yapmış, o dönemden hâlâ sektörün içinde olan az sayıdaki kişi ile konuşmuş.
Şovun omurgasını gerçekten güçlendiren bir diğer karakter Jay Furguson. Tüm kuralları çiğnemesi yanına kâr kalan, geri plandaki bilge adam Stan Rizzo’yu canlandırıyor. Barda birlikte vakit geçirdiğinizde, rolün neden ona verildiğini anlıyorsunuz. Furguson göz korkutucu bulabileceğiniz büyük, sosyal bir egoya sahip, ama altından yumuşak kalpli ve ciddi düşünen bir adam çıkıyor.
Jon Hamm şaka kaldıran bir kişilik ve bütün akşamı kalabalık arasında ilerleyip herkesle konuşup gülüşerek geçirdi. Diğer John, John Slattery, elbette Roger Sterling, cümbüşün göbeğindeydi. Tahmin edileceği üzere, oyuncu kadrosunun hanımefendileri bir tür çembere alınmıştı ve akşamı küçük arkadaş çevreleriyle geçirip rahatsız edilmek istemediler.
Şovun sıkı hayranıysanız, bu ilk bölümde muhtemelen size hitap eden çok şey bulacaksınız. Bu sezon enteresan gelişmelere sahne olacağa benziyor, hepimiz oturup izleyeceğiz.
Dizi, mayısta e2’de yayımlanacak.