Madenler patlıyor: 115 ölü

Madenler patlıyor: 115 ölü
Madenler patlıyor: 115 ölü

Çin?de önceki gün 104 kişinin ölümüne neden olan grizu patlamasının acısı geçmeden 11 maden işçisinin hayatını kaybettiği yeni patlamanın haberi geldi. FOTOĞRAF: AP

PEKİN/HEGANG - Çin’de önceki gün 104 kişinin ölümüne neden olan grizu patlamasının ardından dün de başka bir kömür ocağında yeni bir patlama daha meydana geldi. Olayda 11 maden işçisi öldü, üç işçi mahsur kaldı. Huan eyaletindeki Guocivan kömür ocağında 33 işçi bulunuyordu. İşçilerden 15’i kaçmayı başarırken, beşi kurtarıldı. Kurtarılanlardan ağır yaralı olan bir işçi sonra yaşamını yitirdi. 

Güvenlik önlemleri yetersiz
Bu, Çin’de son günlerde meydana gelen ikinci grizu patlaması. Cumartesi günü Hegang şehrinde 500 madencinin yeraltında çalıştığı kömür ocağında gerçekleşen patlamada 104 kişi öldü. Mahsur kalan dört kişiye ulaşılamıyor. Kazaya neden olarak, yönetim zafiyeti ve güvenlik önlemlerinin yetersiz olması gösteriliyor. 
Ölen işçilerin yakınları ocağın sahibi şirketi protesto etmeyi sürdürüyor. Madencilerin yakınları şirket binası önünde toplanarak kaza hakkında bilgi verilmemesine tepki göstererek kızgınlıklarını ve çaresizliklerini dile getirdiler. 38 yaşındaki kocası patlamanın kurbanları arasında yer alan Liu Şujiu, yetkililere “Madeni güvenli biliyorduk. Dokuz yaşındaki oğlumuza ne diyeceğim?” diye bağırdı. 

Kazalar gizleniyor mu?
Çin’de geçen yıl da maden kazalarında 3 bin 200’den fazla işçi öldü. Ancak bağımsız kuruluşlar ocakların kapatılmasını önlemek için çok sayıda kazanın gizlendiğini ve bu nedenle ölü sayısının çok daha yüksek olduğunu ileri sürüyor. Ekonomisi hızla büyüyen Çin, enerji ihtiyacının yüzde 70’ini kömürle karşılıyor. (aa, ap)