Mahalleye yeni üye kulenin tam dibinde

Mahalleye yeni üye kulenin tam dibinde
Mahalleye yeni üye kulenin tam dibinde

İstanbul’un en renkli semtlerinden biri Kuledibi. Popülerliği son dönemde genç tasarımcıların ardı ardına burayı fethetmesiyle de iyice arttı. Yeni ev sahibi kitle, haliyle kendine benzer popülasyonu buraya çekti. Kuledibi’nin kendine has dokusu da yeni katkılarla hem çeşitlenmiş hem de yerini sağlamlaştırmış oldu.
Mahallenin en yeni üyesi, muhitin gözbebeği tarihi Galata Kulesi ’nin hemen bitişiğinde nisanda açılan Atölye Kuledibi. Eğlence, sanat ve kültürü buluşturmayı amaçlayan mekân, Galata ve Beyoğlu ’ndaki ressam, yazar, sinemacı, fotoğrafçı, oyuncu, gazeteci, doktor, akademisyen, öğretmen ve öğrencilerin yeni randevu noktası gibi...
Her daim denk gelebileceğiniz renkli sohbetlere Galata’da yaşayan yabancılarla kuleyi ziyaret eden turistler de katılıyor. Öyle ki, İstanbul’daki sayılı günlerinin çoğunu burada geçiren turistler mevcut. Çünkü muhabbetin başlıkları, Atölye Kuledibi’nin Akdeniz’den okyanus ötelerine uzanan yemekleri, neşeli kokteylleri ve şarapları kadar lezzetli. Üstelik yanında ev yapımı limonata, taze meyve suları, bitki çayları ve kahve de var!
Burası sadece kahve, bar ve mutfaktan müteşekkil değil. Mekânda her daim renkli sanat etkinlikleri yapılıyor. Resim, fotoğraf ve karikatür sergileri, okuma günleri, sanat ve bilim sohbetleri, söyleşiler ve çeşitli atölye çalışmaları burayı bir sanat ve fikir atölyesine dönüştürüyor.
Müdavimlerine bakılırsa bu sohbetler, buluşmalar, buradan yola çıkılarak yaratılan eserlere dönüşecek; yeni fotoğraf, resim, roman, film, müzik ve yazılara temel olacak. Hatta zamanla Galata’da yeni bir yaşam kültürü oluşmasına katkıda bulunacak.
Müziği unutmamalı çünkü müzik, Atölye Kuledibi’nin kalbinde bambaşka bir yer tutuyor. Heyecanla beklenen ilk canlı buluşma, üç hafta kadar önce Selim Selçuk Quartet’le gerçekleşmiş bile. Bu kolay unutulamayacak caz ziyafetinin de, benzerlerinin de devamı gelecek tabii... Atölye Kuledibi, bunun gibi daha pek çok performansa, jam session’a ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sırada pek çok sürpriz sanatçı var. Adları şimdilik gizli tutulan yerli ve yabancı, usta ve genç isimler mekânın yeni konukları olacak. Galata’nın eğlenceyle sanat ve kültürü buluşturan mekânın temel ilkesiyse çok insanı memnun edecek türden: Ürün kaliteli, hizmet iyi olsun ama fiyat da makul seviyede kalsın. İnsan daha ne ister!


  ETİKETLER:

  caz

  ,

  Beyoğlu

  ,

  Galata Kulesi