@omererbil

Mahkeme: Emek sineması kültürel mirastır

Mahkeme: Emek sineması kültürel mirastır
Mahkeme: Emek sineması kültürel mirastır
Emek sineması ile ilgili Bölge İdare Mahkemesi Birinci Kurul'un aldığı yürütmeyi durdurma kararı bilirkişi raporuna dayanılarak verildi. Emek sinemasının tarihi ve kültürel miras olduğu mahkeme kararıyla da tescil edilmiş oldu.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Emek sineması ile ilgili Bölge İdare Mahkemesi Birinci Kurul’un aldığı yürütmeyi durdurma kararı bilirkişi raporuna dayanılarak verildi. Gerekçede ise Emek sineması dahil projenin içinde bulunduğu alandaki çok sayıdaki tarihi eser binaya dikkat çekilerek ‘’Dava konusu işlemlerin yürütülmesi halinde tarihi ve kültürel miras olarak nitelendirilmesi söz konusu olan yapılar açısından telafisi güç hatta imkansız zararların doğmasına yol açabilecektir’’ deniliyor. Açıkçası Emek sinemasının tarihi ve kültürel miras olduğu mahkeme kararıyla da tescil edilmiş oldu. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun korumayıp yıkımına onay verdiği Emek sinemasını mahkeme tescilledi. 

Emek Sineması için çok önemli karar

Emek eylemlerinden kimler geçmedi ki!Hatırlanacağı üzere İstanbul Yenileme Alanları Koruma Kurulu Emek sinemasını koruma grubu II olarak tescil etmiş ancak sinemanın üst kata taşınmasına yönelik projeyi de uygun olduğu görüşü ile onaylamıştı. TMMOB Mimarlar Odası’da onaylanan bu projenin yürütülmesinin durdurulmasını istemişti. İstanbul 9. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma isteğini reddetmişti. Bölge İdare Mahkemesi’ne yapılan itiraz üzerine mahkeme yerinde keşif ve bilirkişi incelemesi istedi. Bilirkişi hazırladığı raporda özetle şu sonuca vardı;
‘’Avan projenin 1 / 5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planına ( Bu plan 10. İdare Mahkemesince iptal edildi) uygun olduğu, dava konusu karar ve eki projenin taşınmazın tescilli kültür varlığı özelliği, tarihi değeri, iç ve dış görünümleri, karakteri ile kullanım amacına uygun olmadığı, söz konusu projenin kentsel sit alanı olarak belirlenen ve taşınmazın içinde bulunduğu bölgenin tarihi ve kültürel dokusuyla uyumlu olmadığı, dava konusu kararın ve eki projenin kamu yararına uygun olmadığına’’

Mahkeme bilirkişi raporu ile dosyada yer alan bilgi ve belgelerin birlikte değerlendirilmesi neticesinde dava konusu işlemlerde kamu yararı ve hukuka uyarlılık bulunmadığı sonucuna vardı. Gerekçe olarak da şöyle denildi; ‘’Dava konusu işlemlerin yürütülmesi halinde tarihi ve kültürel miras olarak nitelendirilmesi söz konusu olan yapılar açısından telafisi güç, hatta imkansız zararların doğmasına yol açılabilecektir. Açıklanan nedenlerle yürütmenin durdurulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.’’

Bu mahkeme kararı İstanbul’da oluşturulan 2 Yenileme Alanları Koruma Kurullarının da asıl amacının yenileme projelerine onay vermek olduğunu ortaya çıkardı. Sulukule, Ayvansaray projeleri de yenileme kurulları tarafından onaylanmış ancak mahkemelerde projeler iptal edilmişti. Asli görevi tarihi eserleri korumak olan kurulun, tescilli yapıların yıkılmasına göz yumması ve bunun mahkemelerde onaylanması bu kurulları kadük hale getirmiştir. 


  http://www.radikal.com.tr/127139012713906

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kültür asimilasyonu! - user399986

  Ülkemde yıllardır süre gelen ve artık iyice ayyuka çıkan kültür asimilasyonu aslında bu yapılanlar...Söz konusu olan tabii ki değerli binalarımız; ama asıl içinde gerçekleşen güzellikler rahatsız ediyor,fantastik tiyatrocuları.Emek'teki film ekimleri,festivalleri,ödül törenleri yok artık. Sesi kesildi Emek'in...Aynı şekilde Asmalımescid'in,tabii ki AKM'nin...Fantastikler kendi dünyalarında mutlu...A.Misbah Demircan rahat.O kendi belediyesinin restorasyonunu yaptırıyor büyük incelikle..."Zamanı gelince tapu dağıtır,yerimi sağlama alırım" zihniyetinde... İstiklal'deki turizm; dönerci,burgerci ve araplardan ibaret artık.

  Deprem Dede. - Clear

  Son İstanbul depreminden sonra,"eski binalar yenilenmelidir,yeni yerleşim yerlerine kaydırılmalıdır,yoksa başka bir depremde çok daha fazla ölüm olur" diye kulakları çınlatan ve yıllarca hiçbir önlem alınmıyor diye resmi makamları suçlayan rahmetli deprem dede,sizin şu tarihi şaheser(!)Emek sineması hakkında bir şey dememiş mi? Hayret! Mesela beklenen büyük deprem olduğunda,Emek sinemasında yüzlerce sinema sever,o muhteşem tarihi atmosferde(!) film seyrederken,nooooolur? Bence mevta olur,tarih olur.Olur da sonra bu tarih sever çevrecilerin ağızları da ne olur,bağlanmaz torba olur. Verip veriştirirler hem belediyelere hem de hükümete,di'mi? Yanılıyor muyum?

  Turkce bu talani tartismak icin yeterli mi? - ohabey

  AKP'nin talan politikalarini ve hukuk tanimazligini anlatmak icin ne Turkce ne Ingilizce yeter. Osmanlica bilen biri konuya aciklik getirsin.

  Emek Sineması - user393718

  Ne olacak ki? Hemen bir heybe, pardon, torba yasa. Doldur içine akı kökü. Geçir meclisten. Oldu da bitti maşallah. Oğlum yasaları biz yapıyoruz. Sen yap yapacağını, biz uygun yasayı yapıp geçiririz. Bu torba ve hevbelerin kime geçtiğinin farkındamısınız ey ahali?

  Miras - Muba

  Emek gibi estetik bir sinema salonunu ranta mahkum ettiler, umarim sorumlulari hapse girer. Kulturel mirasimizi yesilcamdan firlamis komik malkacogullari sanan bu gorgusuz zihniyet gercek kultur varliklarimizi yok ediyor, maalesef seyrediyoruz, seyretmeyene de toma gaz..

  gecmisler olsun - somun ekmek

  Ati alan uskudari coktan gecti. ustelik bu iste beyoglu bel.baskaninin da istanbul buyuksehir bel.baskaninin da sucu yok, onlar emir kulu. Cunku beyoglunun da istanbulun da beldiye baskani hala rte dir.