Main kıyısında sinema

Main kıyısında sinema
Main kıyısında sinema

Salih Güney, Hale Soygazi ve Yusuf Sezgin Yaşam Boyu Onur Ödülü nü organizatör Hüseyin Sıtkı (solda) ve Başkonsolos Ufuk Ekici den (ortada) aldı.

13. Frankfurt Türk Filmleri Festivali iki ülke sineması arasındaki bağı güçlendiriyor. Ali Aydın'ın yönettiği 'Küf'ün film, yönetmen ve erkek oyuncu ödüllerini kazanarak öne çıktığı festivalde Türkiye'den 21 film gösterildi.
Haber: MURAT MERİÇ - muratmeric@gmail.com / Arşivi

60’ların başında, işgücüne ihtiyaç duyan Almanya’nın yabancı işçilere sınırlarını açması, sadece Avrupa’da değil, Türkiye ’de de heyecanla karşılandı. Türkiye–Almanya arasındaki işgücü anlaşması, 31 Ekim 1961’de imzalandı. Sirkeci’den kalkan trenler, Anadolu’dan binlerce insanı Almanya’ya taşıdı. ‘Gastarbaiter’ statüsünde çalışmaya başlayan Türkler başta sevildi ancak ilerleyen yıllarda itirazlar başladı: Bilhassa 80’lerde, ‘Türken raus / Türkler dışarı!’ cümlesiyle simgelenen saldırılar, 90’lı yıllarda evlerin yakılmasına kadar vardı. Slamic Force’tan Cartel’e hip-hop camiasından yükselen itirazlar, öncesinde halk ozanlarının dile getirdiği sıkıntıları bugüne aktardı. Fatih Akın gibi sinemacılar, Yüksel Pazarkaya, Nevzat Üstün gibi edebiyatçılar, sadece göç sürecini değil, kalanların da dertlerini anlattı. Rakı masaları memleketten uzakta kuruldu, gurbet türküleri eşliğinde çekilen yudumlarda memleket özlemi dile getirildi. Bu arada, kimi girişimciler, memleketin sesini Almanya’ya götürmek için bir kısım çabalar başlattı. Frankfurt’ta, on üç yıl önce Türk Filmleri Festivali’ni başlatan Hüseyin Sıtkı, bunlardan biri…
Bu yıl ‘ İstanbul Meyhaneleri’ belgeselini bahane ettik, kapanış gününde yolumuzu 13. Frankfurt Türk Filmleri Festivali’ne düşürdük. Sadece festival ortamını değil, oradaki Türk meyhanelerinden birini de ziyaret ettik. Gittik, gördük, rakı içtik, geldik. Bir dönem istenmeyen, ‘def ol’ denilen Türklerin neler yaptığını yerinde tespit ettik.
Memleketi gurbete getiriyor
Hüseyin Sıtkı 13 yıl neredeyse tek başına sırtlamış bu festivali ve bugüne getirmiş. Bu yıl, önemli bir de ilk var festival tarihinde: Almanyalı sinemacılardan oluşan jüri, gösterilen filmleri değerlendirdi ve bunları ödüllendirdi. Yarışan on filmin arasından sıyrılan, Ali Aydın’ın yönettiği ‘Küf’. Onu Caner Erzincan’ın ‘Mar’ı izliyor. Her yıl, bir önceki yılın en çok seyredilen filmine verilen ‘seyirci ödülü’nü, bu yıl Çağan Irmak’ın ‘Dedemin İnsanları’ adlı filmi aldı. Biz, mütevazı ödül töreni dışında festival kapsamında özel gösterimi yapılan ‘İstanbul Meyhaneleri’ belgeselini izledik. Ülkühan Zekioğlu tarafından hazırlanan, Overteam tarafından yayımlanan ‘Rakı-Genuss in Deutschland / Almanya’da Rakı Keyfi’ adlı ‘Türk restoranları rehberi’ni karıştırdık.
Kısa bir festival özeti geçelim: 25 Ekim’de yapılan açılış gecesinde, Hale Soygazi, Yusuf Sezgin ve Salih Güney’e ‘yaşam boyu onur ödülü’ verildi. Tören, Kerem Görsev Trio ve Şevval Sam’ın verdiği konserle şenlendi; açılış filmi ise Osman Sınav’ın ‘Uzun Hikâye’siydi. Türkiye’den 21 film gösterildi, belgeseller, kısa filmler ve Avrupa sinemasından örneklerle sayı arttı. Festival süresince Frankfurt’lu fotoğraf sanatçısı Katerine İvaneseviç’in ‘Fenster - Ausblicke, Einblicke, Durchblicke’ adlı sergisi izlendi, Sunay Akın’dan Esra Dalfidan’a gösteriler ve konserlerle program zenginleştirildi.
Almanyalı sinemacıların yarışan filmleri değerlendirmesi, sadece iki toplum arasındaki ilişkiyi değil, iki sinema arasındaki bağı da güçlendiriyor. Gösterilen filmler memleketi gurbete getiriyor, Türkiye’yi tanımayanlar, bu filmler aracılığıyla öğreniyor. Filmlere ilginin oldukça yüksek olduğunu söylememize gerek yok belki ama festivalin sadece Almancılar değil, Frankfurtlular tarafından da ilgiyle izlendiğini sözlerimize ekleyelim

FESTİVAL ÖDÜLLERİ

Film: Küf
Yönetmen: Ali Aydın / Küf
Kadın Oyuncu: Sanem Öge / Şimdiki Zaman
Erkek Oyuncu: Ercan Kesal / Küf
Senaryo: Nalan Merter Savaş / Elveda Katya
Görüntü: İlker Berke & Candan Murat Özcan / Mar
Müzik: Can Erzincan / Mar
Jüri Özel Ödülü – Umut Vaat Eden Oyuncu Ödülü: Semi Çakar / Semi
Yeni Rakı Seyirci Ödülü: Dedemin İnsanları