Makyajcılıktan Oscar adaylığına

Makyajcılıktan Oscar adaylığına
Makyajcılıktan Oscar adaylığına
'Hırsızlar Şehri' ile 'en iyi yardımcı erkek oyuncu' dalında Altın Küre Ödülleri'ne aday olan Jeremy Renner ile filmin dünya prömiyerinin yapıldığı Toronto Film Festivali'nde görüştük. Oyuncu, 'Ölümcül Tuzak'taki performansıyla geçen yıl Oscar adaylığı elde etmişti. 'Hırsızlar Şehri'ndeki performansı ile aynı başarıyı tekrarlayabilir
Haber: Kerem Akça - akca.kerem@gmail.com / Arşivi

Bu role nasıl hazırlandınız?
Öncelikle aksan üzerinde çalıştım. Çünkü film ve senaryo ne kadar iyi olursa olsun bazen kötü aksan sizi hikâyenin ve o ruhun dışında bırakabilir. Boston eyaletine ısınmak için yöre halkı ile zaman geçirmek durumunda kaldım. Bundan önce birçok kaynak araştırması yaptım. Hapisteki soyguncular, hapse girip çıkan soyguncular ve daha niceleriyle konuştum. Amacım bu hakkında en ufak bir şey bilmediğim dünya ile ilgili bilgi almaktı. 

Onları nereden buldunuz? Tedirgin oldunuz mu?
Aslında zor bir şey değil. Her yerdeler Boston’da! Ben (Affleck), bana bu insanların olduğu yerleri söyledi elbette. Onların bir kısmı da filmde oynadı. Ana ekibe bakınca bir suçlu rekoru görebilirsiniz.
Korkunçtu. Ama aslında katillerin cinayet listeleri ne kadar kabarık olursa olsun hayatta da bir o kadar oyuncak bebek gibi olabiliyorlar. Bazı insanlar çok cömert ve sevimlidir, bazıları ise çok tedirgin edicidir. 

‘Bizimle ilgili film yapıyorsunuz’ fikrine karşı nasıl yaklaştılar?
Hikâyeyi ve karakterleri sevdiler. Olumlu yaklaştılar. Burada hayatları daha bir yavaşladı sanki. Beyinlerinde bir kurşunla yaşıyorlardı zira. 

Böylesi gruplarla bir araya gelmeniz çekim aşaması sonrasında nasıl etkiler yaratıyor? Bu insanlarla iletişiminiz sürüyor mu?
Aslında filmin Boston’daki galasında bu insanlarla bir araya geldim. Çok da mutlu oldum. Zaten kontak kuruyoruz bazılarıyla. 

Filmin en arıza karakteri James Coughlin’i canlandırıyorsunuz. Önceki rollerinizden farklı diyebilir miyiz?
Hollywood ’da bazen aynı şeyleri köşeli köşeli sunuyorlar yeniden. Limitlerini aşamıyorlar. Benim de sorumluluğum önüme çıkan engelleri aşarak kendi yorumumu katmak her zaman. Belki de bir travestiyi veya çirkin bir kadını oynarım ileride bilemiyorum. Olabilir. 

Karakter tam kötü değil. Bunu nasıl çözdünüz?
Evet, gerçek hayatımdan da izler taşıyor. Hassas yönleri var. O kadar çok banka ve hayat var ki, benim de görevim bunların hepsini bu karakterin üstünde birleştirmek oldu aslında. 

Peki, karakterinizin nefretine ve her şeye aşırı tepki göstermesine yol açan duygu nereden geldi?
Çok bağırdık. Ama aslında bu söylediğiniz çok maske takmaktan kaynaklanıyor olabilir. Ama eğlenceliydi stresli gözükmesine karşın. 

Peki ya dövmeler?
Özellikle boynumdaki çok önemliydi hikâye için. Geri kalanının da ekip olarak öyle olmasına karar verdik. Benim aklıma da bu geldi, karakterimi daha iyi tasvir edebilmek için. 

Aranızdaki ilişkiye bakılırsa Ben ile çalışmak bir bağlılık getirmiş olmalı.
Bağlılık değil de güven diyelim. ‘Kızımı Kurtarın’dan dolayı çok iyi bir yönetmen olduğunu düşünüyordum. Filmdeki karakterlerle ilişkisinde de anlaştık ve öyle devam ettik. Çok şanslıydık. Çünkü senaryo üzerinde çok fazla çalışmadık ama bakış açımız hep aynıydı. 

Oyunculuğa başlamadan önce ne iş yapıyordunuz?
Makyözdüm. Çok da seviyordum işimi. Üstüne bir de para veriyorlardı! Aktör olarak uğraşmaktan iyidir. Daha önceden Pizza Hut’ta, bakkalda ve oto yıkamacıda çalıştım. 

‘Ölümcül Tuzak’la elde ettiğiniz Oscar adaylığı kariyerinizi ve hayatınızı ne kadar değiştirdi?
Aslında birçok açıdan değiştirdi. Teklifler arttı. Ama hâlâ istediğim teklifleri kabul ediyorum. Bir fırsat varsa hepsine atlamıyorum. Gözükenden fazla proje için adım geçiyor. Önemli yönetmenlerle toplantılara çağırılıyorum. Eskisine göre de daha farklı elbette. Eskiden sadece gri var iken şimdi her türlü renk mevcut. 

Birçok yönetmen sırada bekliyordur sizin için öyle değil mi?
Yönetmenler becerikli, senaryolar iyi ve oyuncular kaliteli olmalı... Şimdilik Görevimiz Tehlike 4’ün çalışmalarıyla meşgulüm.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Hollywood

  ,

  Boston

  ,

  hayat