Malala okula başladı

Malala okula başladı
Malala okula başladı
Kız çocuklarının okumasını istediği için geçen sene Taliban'ın saldırısına uğrayan Malala, İngiltere'deki yeni hayatına başladı

Kız çocuklarının okuması için yürüttüğü kampanya nedeniyle Taliban'ın kurşunlarına hedef olan 14 yaşındaki Malala Yusufzay İngiltere 'de yeni okuluna başladı.

Geçen yıl okulundan evine dönerken Taliban’ın saldırısına uğrayan Malala, hem Taliban’a karşı eleştiri yazıları yazıyor hem de kız çocuklarının eğitim hakkı için mücadele ediyordu. Malala’ya düzenlenen suikast tüm dünyada büyük yankı uyandırırken, başından vurularak ağır yaralanan genç kadının tedavisi İngiltere’de devam etmişti.

Nobel'e aday gösterilmişti

Birmingham’daki Edgbaston Kız Lisesi’nde eğitime başlayan Malala Yusufzay, duygularını ise “Okula dönerek rüyalarımı gerçekleştirdiğim için çok heyecanlıyım. Dünyadaki bütün kızların eğitim hakkına sahip olmasını istiyorum. Pakistan’daki sınıf arkadaşlarımı özlüyorum ama bir yandan da Birmingham’daki yeni arkadaşlarım ve öğretmenlerimle tanışmayı dört gözle bekliyorum” sözleriyle ifade etti.

Malala’nın babasına da Pakistan konsolosluğunda iş verildi. Öte yandan Malala Yusufzay, Nobel Barış Ödülü’ne de aday gösterilmişti.