Malala'nın kitabı Pakistan'da yasak

Malala'nın kitabı Pakistan'da yasak
Malala'nın kitabı Pakistan'da yasak
Kız çocuklarının eğitim hakkını savunduğu için Taliban'ın saldırısına uğrayan Malala'nın kitabı, Pakistan'daki okullarda yasaklandı.

Pakistan’daki tüm özel okulları temsil eden bir organizasyon, kızların eğitim hakkını savunduğu için Taliban tarafından yüzünden vurulan Malala Yausafzai’nin yazdığı kitabı yasakladı.

Tüm ülkede 152 bin okulu temsil eden Pakistan Özel Okullar Federasyonu, “Ben Malala” isimli kitabı okumanın öğrenciler üzerinde “kötü bir etki oluşturacağı” kararına vardıklarını açıkladı. Federasyon ayrıca kitabın “İslam dinine gerekli saygıyı göstermediğine” karar verdiklerini belirtti.

Federasyon kararından sonra kitabın hiçbir özel okulda okutulmayacağı ve okul kütüphanelerine de alınmayacağı açıklandı. Pakistan’daki devlet okulları da kitabı yasaklamamış olsalar da ders programına eklemeyi düşünmediklerini belirtti. Yaptığı basın açıklamasıyla kararı savunan Özel Okullar Federasyonu Başkanı Mirza Kashif, “Kitabı incelememiz istendi ve yaptığımız incelemeden sonra kitabın öğrencilerimize uygun olmadığına karar verdik. Pakistan ideolojik bir ülke . Bizim ideolojimiz İslam. Bu kitapta birçok yorum bizim ideolojimize aykırı” dedi.

Kashif, Malala’nın kitabında yasaklı İranlı yazar Salman Rüşdi’nin yazdıklarını savunduğunu ve Peygamber Muhammed’den bahsederken SAV demekten kaçındığını da belirtti. Vurulduktan sonra tedavi için geldiği İngiltere’de hayatına devam eden Malala tartışma yaratan kitabı İngiliz bir gazetecinin yardımıyla yazmış ve geçen ay piyasaya çıkartmıştı.

Malala’nın Pakistan’daki hayatını ve Taliban’la mücadelesini anlattığı kitap tüm dünyada büyük ilgi gördüyse de Pakistan’da bazı kesimler tarafından Malala’nın “Batının amaçlarına alet olduğunun göstergesi” şeklinde yorumlanmış ve kınanmıştı.