Malavi mahkemesi 'Madonna ikinci kez evlat edinemez' dedi

LILONGWE - Malavi’den ikinci bir çocuk daha evlat edinmek üzere geçen pazar günü bu ülkeye giderek yasal izin çıkması için mahkeme kararını beklemeye başlayan Madonna’nın hayalleri suya düştü. Malavi’deki mahkeme ABD’li pop ikonunun ülkeden ikinci bir çocuk evlat edinemeyeceğine karar verdi.
Yorumlar, mahkemenin bu kararı, muhtemel ebeveynlerin ülkede 18’le 24 ay arasında ikamet etmiş olmaları gerektiği için aldığı yönünde. Mahkeme, Madonna’nın Malavili çocuğu evlat edinmesi durumunun ‘çocuk kaçırma’ olarak değerlendirilmesinin söz konusu olduğunu belirtti. Ünlü şarkıcı basına kapalı oturuma katılmazken avukatı da konuyla ilgili açıklama yapmadı.
İnsan hakları grupları Malavili yetkilileri, Madonna’ya özel muamele yapmakla suçluyordu. Madonna’nın daha önce 13 aylık David’i evlat edinmesinden sonra eleştiri oklarına hedef olan Malavi hükümeti önceki gün şarkıcının ikinci bir çocuğu evlat edinmesinin destekleneceğini açıklamıştı. Madonna, bu kez de 14 aylık Mercy James adlı kızı evlat edinmek istiyordu. (aa, afp)