Malezya'da bira içen kadının kırbaç cezası ramazandan sonra...

Malezya'da bira içen kadının kırbaç cezası ramazandan sonra...
Malezya'da bira içen kadının kırbaç cezası ramazandan sonra...

32 yaşındaki iki çocuk annesi Kartika, evinden alınırken cezanın infazı için götürüldüğü düşünüldü, salıverilince de cezanın iptal edildiği sanıldı. FOTOĞRAF: AFP FOTOĞRAF: AP

KUALA LUMPUR - Malezya’da bira içtiği için kırbaç cezasına çarptırılan Kartika Sari Dewi Shukarno’nun cezası ramazandan sonra uygulanacak. Pahang eyaleti dini işler sorumlusu Muhammed Sehfri Abdülaziz’in bu açıklaması, önceki sabah Kartika, kısa süre gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra geldi. Kartika’nın babası Shukarno Abdul Muttalib, ikisi kadın üç yetkilinin sabah eve gelerek kızını Kuala Lumpur kenti yakınlarındaki cezaevine götürmek için bir araca bindirdiklerini, ancak yarım saat sonra ‘yüksek makamlardan gelen talimat’ üzerine serbest bıraktıklarını söyledi. Baba Shukarno, yetkililerin kendisine ‘şu an için cezanın uygulanmayacağını’ söylediklerini belirtti.

İptal değil erteleme...
Bu gelişme, cezanın iptal edilmiş olabileceğini akıllara getirdi. Çünkü Malezyalı yetkililer daha önce, Kartika’nın cezasının bu hafta uygulanacağını duyurmuş, Uluslararası Af Örgütü kararı kınamış, bazı kesimler de kırbaçlama cezasının Malezya’nın ılımlı İslam ülkesi imajına zarar vereceğini belirtmişti. Ancak akla gelen sorular yetkililerin ‘iptal değil, erteleme’ açıklamasıyla netlik kazandı.
Malezya’da kırbaç cezasına çarptırılan ilk kadın olan iki çocuk annesi 32 yaşındaki Kartika, ülkenin doğusundaki Pahang eyaletinde, bir otelin gece kulübüne Ağustos 2008’de düzenlenen baskın sırasında bira içerken yakalandığı gerekçesiyle altı kez kırbaçlanma cezasına çarptırılmıştı.
Malezya’da suçlu bulunan kadınlar genelde kırbaç cezasına çarptırılmıyor. Bu ceza, çoğunlukla erkek suçlulara uygulanıyor ve özel eğitim almış yetkililer tarafından cezaevlerinde infaz ediliyor. Alkol tüketimi, Malezya’da sadece Müslümanlar için dini suç kabul ediliyor. Malezya nüfusunun üçte ikisini Müslümanlar oluşturuyor. (aa)