Malili, kadın-erkek el ele eşitliğe karşı çıktı

Malili, kadın-erkek el ele eşitliğe karşı çıktı
Malili, kadın-erkek el ele eşitliğe karşı çıktı

Tasarıya karşı 50 bin kadın ve erkek gösteri yapmıştı. FOTOĞRAF: AFP

BAMAKO - Batı Afrika’nın çoğunluğu Müslüman ülkesi Mali’de kadınların yüzde 45’i çokeşlilik altında yaşıyor. Kadınların yüzde 75’inin okuma-yazması yok. Dört kız çocuğundan üçü sünnet ediliyor. Malili kadınlar Afrika’nın birçok ülkesindeki hencinsleriyle aynı kaderi paylaşıyor... Kaderlerini değiştirme şansıysa geçtiğimiz günlerde rafa kalktı. Zira kadınlara daha geniş haklar tanıyacak ‘aile yasası’ tasarısı biri kadın örgütü olmak üzere Müslüman grupların protestoları nedeniyle ortadan kalktı.
Tepkilerin nedeni, yasayı İslam’a aykırı bulmalarıydı. Yıllardır yasanın geçmesi için mücadele veren kadın hakları savunucularını en çok düş kırıklığına uğratansa, kadınların tasarıya en az erkekler kadar karşı olmaları oldu. Mali müziğiyle ünlü, başkent içkili mekânlarla dolu. Ancak söz konusu kadınsa, İslami gelenekler daha baskın... Kadınların bile, kocaya itaat etmek zorunda kalmamalarının öngörülmesine itirazı var.
Yasada, boşanan kadının ve evlilik dışı çocuğun miras hakkı genişletiliyor, çocuğun velayetini babaya veren maddedeki ‘baba’ ibaresi ‘anne-baba’ ile değiştiriliyor, evlilik, lâik bir düzenleme olarak tanımlanıyordu. Ancak tasarı parlamentoya geldiğinde, kadın-erkek 50 bin kişi yasaya karşı toplandı. ‘Kadın kadın, erkek erkek kalsın’, ‘Batı medeniyeti günahtır’ pankartları taşıyan başörtülü kadınların ‘Tanrıya riayet et’ sloganına, erkekler  ‘Allahüekber’ nidasıyla karşılık verdi.
Gösterilerin sert savunucularından, Ulusal Müslüman Kadınlar Birliği Başkanı Hacı Safyatu Dembele, kadının evinde fazla söz sahibi olmaması, kendi hayatı üzerinde bile sözünün geçmemesi gerektiğini söylüyor. Tepkiler üzerine cumhurbaşkanı yasayı değiştirilmek üzere parlamentoya göndermek zorunda kaldı. (Yaşam Servisi)