Mamografi çektirmek hayat kurtarabilir

Mamografi çektirmek hayat kurtarabilir
Mamografi çektirmek hayat kurtarabilir

Meme kanserinden ölen kadınların yüzde 75?i bir kez bile mamografi çektirmemiş.

WASHINGTON - Hayatlarında hiç mamografi çektirmemiş kadınların meme kanserinden ölme ihtimali düzenli olarak kontrolden geçenlerden çok daha fazla... Amerikalı doktorlar, meme kanseri tespit edilen kadınlarda yaptıkları araştırmada, kanserden ölen kadınların yüzde 75’inin bir kez bile mamografi çektirmediğini veya hastalığın ilk mamografide saptandığını belirledi. Bu kadınlardan birden fazla mamografi çektirenlerinse sadece yüzde 25’inin öldüğü saptandı.

Yaygın tarama öncesiyle aynı
Araştırma Massachusetts’te, 1990-1999 yıllarında, bazıları düzenli mamografi çektiren, bazılarıysa çektirmeyen 6 bin 997 meme kanserli kadınla yapıldı. Hastalar 2007’den itibaren de takip edildi. Bu sürede 461 kadının öldüğü, bunların yüzde 75’inin hiç mamografi çektirmeyen kadınlar arasında bulunduğu belirlendi.
Cambridge Hastanesi Meme Merkezi ve Harvard Tıp Okulu’ndan Dr. Blake Cady, sürekli tarama programı kapsamındaki kadınların ölüm oranlarının yüzde 4.7, takip edilmeyenlerinse yüzde 56 olduğunu söyledi. Cady, “Bu oran, yaygın mamografi taramasının başlamadığı 1970 öncesinde görülen ölüm oranlarıyla aynı” dedi. (aa)