Mamut fosili, ırkını canlandırabilecek

Mamut fosili, ırkını canlandırabilecek
Mamut fosili, ırkını canlandırabilecek

2007? Sibirya?da bulunan bozulmamış yavru mamut fosilinin midesinde süt tespit edildi. Araştırmacılar mamutun klonlanabileceğini söylüyor.

SİBİRYA/AŞKABAT -  Sibirya’da 2007 yılında göl kenarında bulunan altı aylık yavru mamut fosili, mamut ırkının yeniden canlandırılması için umut oldu.
Eksi 5 derecede bozulmadan günümüze gelen Lyuba adı verilen 50 kg ağırlığındaki dişi mamut yavrusunun midesinde, annesinden emdiği süt tespit edildi. Ünlü fosilci Fransız Bernard Buigues, on yıl içinde topladıkları kan hücreleriyle klonlama yapabileceklerini söyledi. Fransız araştırmacı Yves Coppens ise, “Amaç ‘Jurasic Park’ı yaratmak değil. Sadece nesli tükenen hayvanları yeniden dünyaya getirilip getirilemeyeceğini araştırıyoruz” dedi.
Paleontolog Daniel Fisher, “85 santimetre boy ve 30 metre uzunluğunda, iri bir köpek büyüklüğündeki mamut yavrusu şimdiye kadar bulunmuş en iyi korunan fosil. Muhtemelen çamura saplanıp öldü. Buzul çağı hakkında çok şey öğretebilir” diye konuştu. 
Türkmenistan’da da dinozorlara ait, 145 milyon yıllık ayak izi bulundu. Güneydeki Köytendağ bölgesinde, dinozorlara ait olduğu belirlenen fosilleşmiş iki binden fazla ayak izi bulunduğu, izlerin uzunluğunun 20 ile 90 santimetre arasında olduğu açıklandı. (aa)