Manguel, Tanpınar'ın 'Beş Şehir'ini gezip yazacak

Manguel, Tanpınar'ın 'Beş Şehir'ini gezip yazacak
Manguel, Tanpınar'ın 'Beş Şehir'ini gezip yazacak
30 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (İTEF), bu yıl çok özel bir projeye imza atacak.

Bu yılki teması ‘Şehir ve Oyun’ olarak belirlenen festival vesilesiyle Türkiye ’ye gelecek Arjantinli ünlü yazar Alberto Manguel, ‘Tanpınar’ın İzinde Beş Şehir’ etkinliği kapsamında Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘Beş Şehir’ kitabında anlattığı Erzurum, Konya, Ankara , İstanbul ve Bursa’ya ikişer günlük ziyaretlerde bulunacak ve izlenimlerini kitaplaştıracak. ‘Hayali Yerler Sözlüğü’, ‘Yabancı Bir Ülkeden Haber Geldi’ gibi kitaplarıyla tanınan Manguel’in ‘Okumanın Tarihi’ adlı kitabı otuzdan fazla dile çevrilerek uluslararası ölçütte çok satan kitaplar arasında yer aldı ve Times Literary Supplement tarafından yılın en iyi kitapları arasında gösterildi.
Bu yıl edebiyatseverleri 15 ülkeden 50’yi aşkın yazarla buluşturacak festival, beşinci yılında yine okuma günleri, söyleşiler, sektörel buluşmalar, çocuklarla etkinlikler ve Türk edebiyatının uluslararası edebiyat çevrelerine tanıtılmasını amaçlayan edebiyat söyleşilerine ev sahipliği yapacak. İstanbul’da Cezayir Restoran, kargArt ve Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin birer Amsterdam kahvesine dönüşeceği ‘Café Amsterdam’ gecelerinde; Türk ve yabancı yazarların katılacağı okuma ve söyleşi etkinlikleri, fantastik edebiyat panelleri ve masa oyunları düzenlenecek.