Manhattan sahne oldu, filler sokakları bastı

Manhattan sahne oldu, filler sokakları bastı
Manhattan sahne oldu, filler sokakları bastı
Hayvan hakları savunucularının protestosu: İşkence

 

Nafiz ALBAYRAK

NEW YORK - Dünyada, her türlü çılgınlığın yaşandığı kentlerin başında gelen New York, ilginç bir gösteriye sahne oldu. Madison Square Garden'da gösteriye çıkacak filler, sirkten önce Manhattan sokaklarını arşınladı.
Ringling Brothers&Barnum Bailey Sirki’nin gösterisi için New York’a getirilen fillerin New York yürüyüşü, binlerce New Yorkluyu gece yarısından sonra sokaklara döktü. Hayvan hakları için mücadele eden bazı kişiler de sirk işletmeci ve eğiticilerinin fillere işkence uyguladığını öne sürerek ‘fil yürüyüşü’nü protesto etti.
New York polisinin olağanüstü önlemler aldığı ‘fillerin yürüyüşü, Queens bölgesinden başladı. Trenden indirilen filler ve atlar önce Queens ve Manhattan’ı birbirine bağlayan yollardan biri olan Midtown Tüneli’ni yürüyerek geçti. Doğu Yakası Irmağı’nın altından geçen tüneli geçtikten sonra 2’inci Avenue’de, 34’üncü sokağa ulaşan filler, binlerce New Yorklunun gösterdiği ilgi, merak ve tepkiyle birlikte yürüyerek, kentin dünyaca ünlü Times Meydanı’na vardı.
Sirkte gösteri için kullanılacak atlar ve Midilli atlarının izlediği fillerin hortumlarıyla birbirlerinin kuyruklarına tutunduğu geçiş sırasında, sokakların iki yanına halatlar çekildi. Bir fil eğiticisi, halat çekme nedenini çok genç ve daha küçük iken, onları yine bu iple bağlıyoruz. O yaşta, bu ip onları bağlamaya yeterli oluyor. Büyüdükçe, kaçamayacaklarına inanmaya şartlanıyorlar. İpin halen onları tutabileceğini sanıyorlar. Böylece asla kaçmaya çalışmıyorlar” diye açıkladı. Hayvan hakları savunucusu PETA derneği üyeleriyse, ellerinde pankartlarla ‘fil yürüyüşü’nü protesto etti. (dha)