Marion Cotillard: Hollywood'da feminizme yer yok

Marion Cotillard: Hollywood'da feminizme yer yok
Marion Cotillard: Hollywood'da feminizme yer yok
Oscarlı ödüllü Fransız oyuncu Marion Cotillard, Hollywood'da feminizme yer olmadığını söyledi ve ekledi: Ben kendimi feminist olarak vasıflandırmıyorum

RADİKAL -Başta cinsiyet eşitsizliği ve kadınlara filmlerde biçilen roller olmak üzere, Hollywood'da kadının konumu gündeme sık gelen konulardan. Daha önce çeşitli Hollywood yıldızı kadınlar belli bir yaşın üstünde 'yaşlı' bulunduğu için rol alamadığını açıklamış, kadın oldukları için cinsel ayrımcılık yaşadıklarını söyleyen aktrisler olmuştu. Son açıklama, farklı bir bakış açısıyla, Fransız yıldız Marion Cotillard'dan geldi. Hollywood'un son dönem gözdelerinden olan Marion Cotillard Porter dergisine verdiği röportajda "Ben kendimi feminist olarak vasıflandırmıyorum" dedi. 

Anne Hathaway: Artık rollerimi genç oyuncular kapıyor

BBC Türkçe'nin haberine göre, söyleşide film sektörüne ve feminizme dair düşüncelerini paylaşan Cotillard, film çevirmenin toplumsal cinsiyetle bir alakası olmadığını belirtti. Cotillard, "Cannes gibi bir festivalde beş filmi erkek yönetmen, beş filmi kadın yönetmen çeksin diyemezsiniz. Bu bana göre eşitlik değil ayrışma yaratıyor" dedi.
'Hollywood kadınlar açısından eskisinden daha kötü durumda'
 
Öte yandan Cannes Film Festivali'nin 2012'den bu yana çeşitliliği teşvik etmekte yetersiz kaldığı, ana yarışma dallarındaki 22 filmin de erkek yönetmenlerin çektiği filmlerden oluştuğu kısa süre önce gündeme gelen konulardan biriydi. 
Hollywood 37'sindeki Maggie Gyllenhaal'ı yaşlı buldu!

'FEMİNİZM KELİMESİNDE AYRIŞMA HİSSEDİLİYOR'
Cotillard kadın hakları için mücadele verilmesi ancak bunun erkekle kadını birbirinden ayrıştırmardan yapılması gerektiğini savundu ve şunları söyledi: "Zaten ayrışmış durumdayız çünkü farklı yaratılmışız. Bu farklılık da yaratıcılığı ve aşkı oluşturan enerjiyi sağlıyor. Bazen feminizm kelimesinde bile çok fazla ayrışma hissediliyor. Maaşlarda eşitlik konusunda ise nasıl bir dağılım olduğu elbette cevaplanması gereken bir soru. Ama bence bu benim kişisel sorunum değil. Sevdiğim bir işi yapabildiğim ve birilerinin bunun için bana para ödemesinden dolayı çok minnettarım."

Hollywood'da kadına 'söz' düşmüyor!

Cotillard'ın görüşlerinin aksine, Hollywood'da toplumsal cinsiyet eşitsizliği sıklıkla gündeme gelmekte.  Hollywood’un ekranda ve kamera arkasında devam eden eşitsizliğine kanıt sunmaya çalışan ve geçen ağustosta yayımlanan bir araştırma; 2007–2014 arasındaki popüler filmlerde kadınların konuşma sahnelerinin üçte birden az bir orana sahip olduğunu ortaya çıkarmıştı. Araştırmayı yapan Southern California Üniversitesi Geena Davis Enstitüsü, bu filmlerden yalnızca yüzde 1.9'unun kadınlar tarafından yönetildiğini vurgulamıştı. Ayrıca Patricia Arquette geçen yılki Oscar ödül töreninde bu konuya değinmiş; Meryl Streep, Emma Thompson ve Carey Mulligan da konuyla ilgili kadınlara destek veren açıklamalarda bulunmuştu.  (BBC Türkçe)