Marmara'da orkinos katliamı

Marmara'da orkinos katliamı
Marmara'da orkinos katliamı
Nesli tükenme tehlikesi altında olan bir mavi yüzgeçli orkinos sürüsü Marmara'ya girdi, girer girmez avlandı. Yasadışı avlanan orkinoslar, İstanbul'da kilosu 13 TL'den tezgâha düştü.
Haber: EMEL ALPTEKİN / Arşivi

Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için uluslararası kotalarla korunan orkinoslar, İstanbul ’da tezgâha düştü. Kilosu 13 TL’den satılan mavi yüzgeçli orkinoslarla ilgili İl Tarım Müdürlüğü’ne şikâyet yağdı. Şikâyetlerin ardından Maltepe’de iki tezgâha 923 TL ceza kesildi. Aşırı ve yasadışı avcılık nedeniyle yüzde 80’i tükenen mavi yüzgeçli orkinosların tezgâhlarda sereserpe satışa sunulması şaşkınlık yarattı. 

KOTAYLA AVLANIYOR

Dünyada ne kadar mavi yüzgeçli orkinos tutulacağı, Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu’nun (ICCAT) yıllık toplantılarıyla belirleniyor. Son toplantıda kurulun önerileri doğrultusunda ‘ilk kez’ kotalar artırılmadı. 48 ülkenin katıldığı toplantıda 2013 için Türkiye ’ye 13 bin 500 tonluk kota verildi. 

CANLI OLARAK SATILIYOR

Mavi yüzgeçli orkinos (thunnus thynnus) avı avlanma zamanıyla da sınırlanıyor. Gırgırlar için mayıs-haziran arasında çok kısıtlı bir dönemde av izni veriliyor. Filo halinde açılan gırgır tekneleri, tuttukları orkinosların önemli bölümünü piyasaya sürmeden, yetiştirilip iyice irileştikten sonra satılmak üzere canlı olarak balık çiftliklerine satıyor. Av sırasında teknelerde ICCAT gözlemcisi de bulunuyor. Ancak profesyonel balıkçılar forumu ‘balıkçılar.net’e gelen ihbara göre 23 Kasım’da Gemlik’te yasak delindi. Bir gırgır teknesi, 200 kadar orkinos avladı. Forumun kurucularından Cengiz Kaya, “Tekneye alamadıkları balığı ölü olarak denize atmışlar. Yalova’da kilosu 3-4 TL’den satışa sunulmuş” dedi. 

‘TUTANA CEZA YOK’

‘Balikcilar.net’, 50 tonluk kaçak avla ilgili şikâyet dilekçesi hazırlayarak İl Tarım Müdürlüğü’ne gönderdi. Dilekçede kaçak avın ardından teknede çekilip Facebook’ta paylaşılan ancak ardından kaldırılan ‘övünç’ görüntüleri de yer aldı. Kaçak av haberinin duyulmasıyla ardından Maltepe’de tezgâhta orkinoslar görüldü. Yasadışı avlanan orkinoslarla ilgili İl Tarım Müdürlüğü’ne şikâyette bulunduklarını söyleyen Fikir Sahibi Damaklar lideri Defne Koryürek, iki tezgâh sahibine 923 biner lira ceza kesildiğini söyledi. Şikâyette bulundukları teknenin Bandırma’da üç gündür orkinoslarca yırtılan ağlarını onardığını söyleyen Kaya da “Satana ceza kesilmiş. Ancak tutana ceza yok” dedi.

‘BÜTÜN İLÇELERDE DENETİM BAŞLATILDI


Marmara’da tutulup çevre illerde piyasaya sürüldüğü anlaşılan orkinoslarla ilgili denetim yapıldı. İl Tarım Müdürlüğü’nün duyurusunda şöyle denildi: “26.11.2013’te Maltepe’de faaliyet gösteren su ürünleri perakende satış yerlerinde yapılan denetimlerde iki satış yerinde orkinos balığı satışı yapıldığı tespit edilmiştir. Satış noktalarına toplam 1.846 TL idari para cezası uygulanmıştır. 12 kg parçalanmış ve 87 kg bütün halde toplam 100 Kg orkinosa el konulmuştur.”