Mars'taki dikilitaş heyecanlandırdı

Mars'taki dikilitaş heyecanlandırdı
Mars'taki dikilitaş heyecanlandırdı

270 km. uzaklıktan geçen yıl çekilen görüntüler yeni yayımlandı.

Tesadüfen yakalanan bu görüntüler uzay teorisyenlerini sevindirdi

ANKARA - Mars’ta yüksek çözünürlüklü kameralarla çekilen görüntülerde tesadüf eseri ortaya çıkan dikilitaş biçimindeki gizemli kaya, gökbilimcileri ve uzay teorisyenlerini heyecanlandırdı. Kızıl Gezegen’in yörüngesindeki Mars Reconnaissance Orbiter’ın (MRO) 270 km. uzaklıktan geçen yıl çektiği ve yeni yayımlanan görüntülerdeki monolitin (büyük ölçüde tek parça taş) ne olduğu ilk bakışta anlaşılamadı. Ancak Lunar Explorer Italia adlı internet sitesi, bir bölgeye zum yaptıktan sonra uzun gölgesi bulunan tuhaf dört köşe yapıyı ortaya çıkardı.
‘2001: Uzay Macerası’ filminin kilit sahnelerindeki siyah dikilitaşı hatırlatan taşla ilgili ‘Mars’ta eski bir uygarlık mümkün mü? NASA’nın bunun yanıtını biliyor olabilir mi? Bu bir işaret mi?’ soruları sorulmaya başlandı.
Ancak MRO’nun sorumlusu Ari Espinoza 2008’e ait görüntülerde kanyon boyunca yayılmış iri kaya parçalarına dikkat çekerek, “Bilim kurgu hayranlarındaki görüntü yanlış yönlendiriliyor, kuzey tarafından bakıldığında bunun güneş ışığını yansıtan iri bir kaya parçası olduğu görülebilir” dedi.
Espinoza, güzel görüntülere bakanlara teşekkür ettiklerini belirterek, “Ama bundan başka yorum yapacak bir şey yok” diye konuştu. (aa)