Maskeli balo!

Maskeli balo!
Maskeli balo!
Çin'in Nanjing kentinde gerçekleşen bir defilede podyuma çıkan modeller, hava kirliliği nedeniyle ağızlarına plastik maske takmak zorunda kaldı.

Çin'in kömür madenlerinin yoğunlaştığı ve hızlı bir şehirleşmenin yaşandığı Nanjing kenti sakinleri, hava kirliliği nedeniyle günlük yaşamlarını sürdürmekte sıkıntılar çekiyor. Önceki gün açık havada yapılan bir defile de bu sıkıntıların en ilginç göstergelerinden biri...

Londralı, Parisli ve Çinli üç tasarımcıların mücevher tasarımlarını tanıtmak için gerçekleşen defilede, hem modeller hem de defileyi seyreden izleyiciler plastik maske takmak zorunda kaldı. Ne var ki altın ve mücevheratın yanı sıra yeni tasarım giysilerin de sunulduğu defile, ülkedeki hava kirliliğinin boyutlarını tüm dünyaya gösterdi.

Kirlilikten tek mustarip kent Nanjing değil. Ülkenin en büyük kentlerinden biri olan Şangay'da da sokağa çıkmak neredeyse imkansız. Havadaki zararlı partikül oranının yapılan ölçümler sırasında önceki bir süre 600 mikrogramın da üzerine çıktığı belirtiliyor. Dünkü ölçümler sırasında ise en yüksek değer olarak 484 mikrogram kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü güvenlik sınırının 25 mikrogram olduğunu açıklamıştı. Hava kirliliğinin en çok Şanghay ve komşu bölgelerinin etkilediği bildiriliyor. Tedbir olarak kentte inşaatlar durduruldu, otobüs seferlerinin üçte biri ve Şanghay havaalanındaki uçuşlar iptal edildi. Öğrencilerin de açık havaya çıkarılmaması çağrısı yapıldı.