Maskeyle savmak imkânsızlaşıyor

Maskeyle savmak imkânsızlaşıyor
Maskeyle savmak imkânsızlaşıyor

Tayland?da devrik lider Taksin Şinavatra?nın yaş günü için toplanan destekçi grup eylemlerine domuz gribi maskeleriyle katıldı. Maskeler virüsün doğum yeri Meksika?da da etkinliklerin olmazsa olmazı...FOTOĞRAF: AP

Yazın korkulduğu kadar etkili olamayan domuz gribinin, birkaç ay içinde havaların soğumasıyla birlikte tüm dünyayı yerden yere vuracağını düşünen hükümetler, aşı stoku yapma telaşına düştü

LONDRA - Hükümetler kış gelmeden önce domuz gribi aşısıyla ilgili hazırlıklarını bitirmeye çalışıyor. Yaz aylarında etkisini gösteremeyen H1N1 virüsünün havaların soğumasıyla birlikte dünya üzerinde baş edilemez salgınlara sebep olacağını düşünen pek çok hükümet aşı stoku yapıyor. Fransa, İngiltere, Yunanistan, İsveç aşıyla ilgili uluslararası sağlık kuruluşu Avrupa İlaç Ajansı’nda prosedür işlemlerini tamamladı bile. 

WHO: Çok ciddi salgın kapıda
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) griple ilgili biriminden sorumlu şef Dr. Keiji Fukuda, önümüzdeki birkaç ay içinde tüm dünyayı çok ciddi bir salgının beklediğini söylüyor. Hükümetleri salgına karşı uyaran Fukuda, stok yapmayan ülkelerin bir an önce aşı alımlarına başlaması gerektiğini anlatırken de “Dünyada aşı konusunda ciddi çalışmalar yapan belli yerler var ama bunun dışında öyle yerler var ki aşı alımı için tasarruf yapmaya çalışmıyorlar bile” diyor.
ABD’nin Harvard Üniversitesi’nden halk sağlığı uzmanı Leonard Marcus ise konuyla ilgili yapılan bir toplantıda aşının yan etkilerinin araştırıldığını açıkladı. Ellerinde aşının etkileri ve yan etkileri konusunda yeterli veri olmadığını söyleyen Marcus, “Domuz gribinden çok sayıda kişiyi kaybetmeye hazır olmalıyız” diye konuşuyor.
Aynı toplantıda konuşan Boston Üniversitesi’nden biyoetik uzmanı George Annas ise ilacın yan etkilerinin bilinmeden uygulanmaya başlanmasının doğru olmadığı görüşünde. Uzmanlar, domuz gribinin yayılma ve etkisini gösterme sürecini anlama konusunda kuş giribi salgınından elde edilen verilerden yararlanıldığını ve bunun doğru ya da yeterli olup olmadığının bilinmediğinin altını çiziyor.
Aslında Dr. Keiji Fukuda da, aşının kamuya verilmeden önce güvenilirliği konusunda hiçbir şüphe kalmaması gerektiğinde hemfikir. Ancak domuz gribi için ilk aşının eylül ve ekim aylarında kullanıma hazır olması gerektiğini de her fırsatta vurguluyor.

Türkiye’de vaka yok ama...
Bu arada, Türkiye’de hemen hemen hiç vaka duymasak da pek çok ülkeden domuz gribi haberleri geliyor. Son olarak Romanya’nın Brasov kentinde Türk öğrencilerin de bulunduğu yaz okuluna katılan 17 üniversiteliyle bir öğretmenin domuz gribine yakalandığı açıklandı. İngiltere’den sonra Almanya da domuz gribinin hızla yayıldığı ülkeler arasına eklendi. Ülkede son iki günde yeni vaka sayısında çok hızlı artış gözlendi.
Endonezya’da H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribi hastalığıyla bağlantılı ilk ölüm görüldü. Avustralya da domuz gribinden çok etkilenen ülkelerden biri. Domuz gribinin 40’tan fazla insanın ölmesine sebep olduğu Avustralya’da şimdiye kadar 16 binden fazla insana da domuz gribi teşhisi konulduğu biliniyor. Uzmanlar, ABD ve Avrupa’nın hastalıkla başa çıkma yöntemlerini incelediklerini açıkladı. (ap, afp)