Maskot Mama yardım istiyor!

Maskot Mama yardım istiyor!
Maskot Mama yardım istiyor!
Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ağaoğlu, Van kedilerinin neslinin tükenmemesi için maddi desteğe ihtiyaçları olduklarını söyledi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi ve Kedi Evi Müdürü Prof. Dr. Zahid Ağaoğlu, Van Kedisi’nin 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’na maskot seçilmesinin kendileri için sevindirici olduğunu belirterek, "Van kedisi, ’kedi evinde birtakım alet eksiğimiz, mama ihtiyacımız var, bunları karşılayacak mısınız?’ diye soruyor" dedi.
Beyaz tüyleri ve farklı renkteki gözleriyle dünyadaki kedi türleri arasında endemik bir ırk olan Türkiye’nin canlı kültür mirası Van Kedisi’nin, ağustos ayında Türkiye’de yapılacak 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nın maskotu seçilmesi, Van’da sevinçle karşılandı.
Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ağaoğlu, Van kedilerinin neslini korumak amacıyla YYÜ bünyesinde kurulan Van Kedisi Araştırma Merkezi’nde 15 yılı aşkın süredir görev yaptığını ifade ederek, Van Kedisi neslinin yaptıkları bilimsel çalışmalar sonucunda koruma altına alındığını söyledi.
Uzun yıllar neslini korumak için mücadele verdikleri Van Kedisi’nin, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası gibi büyük ve önemli bir organizasyona "maskot" seçilmesinin gerek kendisini, gerekse merkez çalışanlarını sevindirdiğini dile getiren Prof. Dr. Ağaoğlu, 15 Aralık 2009 tarihinde İstanbul’da yapılan şampiyonanın kura çekimine de kedi evinden bir Van Kedisi’nin gönderildiğini kaydetti.
Van Kedisi’nin maskot seçilmesini getiriye dönüştürmek amacıyla kedi evi olarak birtakım çalışmalar başlattıklarını anlatan Ağaoğlu, şöyle konuştu:
"YYÜ Van Kedisi Araştırma Merkezi’nde 15 yıldan fazla emeği geçen bir  kişi olarak böyle bir organizasyonda Van Kedisi’nin maskot seçilmesinden mutluluk duydum. Bu konuda katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Van Kedisi’nin ülkemizde bulunan çok sayıdaki hayvan türü arasında maskot seçilmesi, hem Türkiye  hem de Van açısından önemli bir tanıtım olmuştur. Özellikle şampiyonanın yaz mevsiminde başlaması Van’ı daha fazla gündeme getirecektir. Turizmle ilgilenen kişiler bunu daha iyi fark edecek ve Van’ın ekonomisine de büyük bir getiri sağlayacaktır. Bilindiği gibi Van Kedisi için bugüne kadar özellikle üniversitemiz önemli çabalar harcamıştır. Biz bu bağlamda özellikle iş adamlarımıza ve bakanlığa çağrıda bulunuyoruz. Van Kedisi, dünyadaki kedi ırkları arasında endemik bir ırk ve Türkiyemizin canlı bir kültür mirası. Bu kültür mirasına sahip çıkmak herkesin görevi. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ve iş adamlarının kedi evine katkı yapmasını bekliyoruz. Van Kedisi’nin maskot seçilmesi güzel bir olgu, fakat bu olgunun Van kedilerine bir katkısı olması lazım."

‘Van Kedisi soruyor, ben değil’

Prof. Dr. Ağaoğlu, merkezde koruma altında tutulan yaklaşık 80 kedinin de kendileri gibi beklenti içinde olduğunu dile getirerek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Van kedileri soruyor: ’beni maskot olarak seçtiniz, Dünya Basketbol Şampiyonası’nda 2010 yılının maskotu oldum. Bana ne veriyorsunuz?’ Biz hiçbir kurum ve kuruluştan bu güne kadar beş kuruş para almadık. Çalışmaları hep üniversitemizin, rektörlüğümüzün sırtında yürüttük. Ama madem canlı kültür mirası diyoruz, o zaman bu kültür mirasına herkesin sahip çıkması lazım. Van Kedisi, ’Kedi evinde birtakım alet eksiğimiz, mama ihtiyacımız var, bunları karşılayacak mısınız? Bu konularda bize katkı yapacak mısınız? diye soruyor. Bunları ben değil, Van Kedisi soruyor. Bizim bilimsel anlamda çalışmalarımız devam ediyor.

Üniversitemizin desteklediği, başka kurumlarla yürütülen çalışmalarımız var. Biz bu konularda katkı beklemiyoruz. Bizim katkı dediğimiz kedilerin mama ihtiyacı, teçhizat ihtiyacıdır." (aa)


    ETİKETLER:

    Basketbol