Massive Attack Soma ve Gezi'yi unutmadı

Massive Attack Soma ve Gezi'yi unutmadı
Massive Attack Soma ve Gezi'yi unutmadı
100%FEST'in son gününde sahne alan Massive Attack Soma ve Gezi'yi unutmadı. Grubun, 'Katilleri hâlâ dışarıda' mesajı ise büyük alkış aldı.
Haber: ESRA ÜLKAR - esraulkar@gmail.com / Arşivi

Müzikseverleri bu yıl heyecanlandıran etkinliklerden biri de Soundgarden, Massive Attack, Kaiser Chiefs gibi grupları İstanbullularla buluşturan etkinlik 100%FEST oldu. Hiç kuşkusuz festivalin en unutulmaz anlarını festivalin ikinci günü sahne alan Massive Attack’ta yaşadık. Trip hop müziğin öncü ismi Gezi ve Soma’ya selam çakarak Küçükçiftlik Park’ı dolduran binlerce kişiyi bir kez daha kendine hayran bıraktı. ’Battlebox’ ile konserin açılışını yapan grup sürprizini ‘İnertia Creeps’ şarkısında yaptı. Şarkı esnasında sahnedeki dev ekranda beliren ‘Gülben Ergen el öptü evleniyor’, ‘Turkish Pink Safiye Soyman’, ‘Serdar Ortaç açıkladı topu topu…’, ‘Tostumu yedim bekliyorum’ gibi magazin dünyamızın ‘güzide’ isimlerini ve olaylarını ekranda görünce epey bir şaşırdık. Alkışlara karışan kahkahalarla izlediğimiz sahnede çok geçmeden Gezi’de hayatını kaybedenlerin isimleri belirdi. Kahkahalar sustu, alkışlar bu kez Gezi’de kaybettiklerimiz içindi… Yakın zamanda Soma’da yaşanan maden faciasını da unutmayan grubun, ‘Soma’dakileri unutma’ ve ‘Katilleri hâlâ dışarıda’ mesajı da büyük alkış aldı. Yazının ardından ‘Her yer Taksim, her yer direniş ’, ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’ sloganları atıldı. Massive Attack ‘unutma’ mesajını unutamayacağımız bir performansla verdi.
Festivalin ilk günü sahne alan Kaiser Chiefs ise yerinde duramayarak ilk günün en hareketli performansını sergiledi. Pek alışkın olmadığımız sahne şovunda gözler grubun vokali Ricky’nin üzerindeydi. Ricky, ulaşabileceği her yerde şarkı söyledi. Barın üzerinde, sahne demirlerine tırmanarak, sahnede yatarak, sahne önüne hayranlarının yanına inerek… İlk gün headliner’ı Soundgarden ise hitlerini arka arkaya sıraladı. Grubun hit şarkılarından ‘Black Hole Sun’da ise Küçükçiftlik tek ses oldu. Programın dakikliğine hayran kaldığım etkinliğin ikinci gününde arka taraftaki izleyicilere sahnedeki ses gitmemiş olacak ki seyirciden gelen ‘ses ver’ tezahüratlarını da eklemeden geçmeyeyim.
 Fotoğraf: Twitter