Masum mahkûmun kayıp yıllarının sorumlusu kim?

Masum mahkûmun kayıp yıllarının sorumlusu kim?
Masum mahkûmun kayıp yıllarının sorumlusu kim?

Ailesinin sevinçle karşıladığı Jimenez, ABD?de geç de olsa masumiyeti ispat edilen en genç mahkûm oldu. FOTOĞRAF:AFP

İşlemediği bir cinayetten 13 yaşında hapse atılan ABD'li Thaddeus Jimenez, gerçek suçlu yakalanınca 16 yıl sonra serbest kaldı, ülkede 'şahitlik' tartışması başladı

CHICAGO - ABD’nin Chicago kentinde işlemediği bir cinayet yüzünden 13 yaşında hapse atılan Thaddeus Jimenez’in 16 yıl sonra serbest kalmasına karar verildi. ABD’de geç de olsa masumiyeti ispat edilen en genç mahkûm olan Jimenez, bir yetişkin gibi yargılanmış ve 45 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
Davanın sonucu, ülkede şahitlik tartışmalarının patlak vermesine neden oldu. Uzmanlar bunun, mahkemelerin şahitler konusundaki yaklaşımına dikkat çeken önemli bir dava olduğu kanısında. Jimenez’in özgürlüğü için yıllarca gönüllü olarak çalışan Northwestern Üniversitesi hukuk profesörü Steven Drizin, Jimenez davasının, mahkemelerin şahitler konusunda daha dikkatli olması gerektiğinin kanıtı olduğunu söylüyor.
Gerçek katilin yakalanmasıyla 16 yıldan sonra serbest kalan Jimenez’se çok mutlu ve bugüne kadar yaşadıklarına inanamıyor. Serbest kaldıktan sonra gazetecilerle konuşan Jimenez, “Annemin sevgisi ve desteği sayesinde ayakta kaldım. Ben içerideyken annem kanserle ve başka hastalıklarla mücadele etti. Serbest bırakıldığımda yanımda olabilmek için hastalıklarını yendi” diye konuşuyor.

1993’ten bu yana neler oldu?
1993 yılında Eric Morro’nun silahla vurularak öldürülmesinin ardından, Jimenez bir yetişkin gibi yargılandı ve sadece görgü tanıklarının ifadesiyle başka kanıt aranmaksızın 45 yıl hapse mahkûm edildi. 2005 yılında, Northwestern Üniversitesi bünyesindeki Bluhm Yanlış Mahkûmiyetler Merkezi’nden bir grup avukat ve öğrenciyle özel bir hukuk bürosu, Jimenez’den aldıkları bir mektup üzerine, davayı yeniden gözden geçirmeye başladı. Jimenez aleyhine şahitlik eden iki kişinin fikrini değiştirmesi üzerine davanın yeniden açılması için başvuruda bulunuldu ancak reddedildi.
Ağustos 2007’de eyalet savcılığına yapılan başvuruyla inceleme başlatıldı, hukuki süreç Jimenez lehine sonuçlandı. 3 Şubat 1993’te tutuklanarak cezaevine konulan Jimenez, 1 Mayıs 2009’da özgürlüğüne kavuştu. Dava için gönüllü avukatlar 1200 saatlik mesai harcadı.
Jimenez’in serbest bırakıldığı gün gerçek suçlu, 30 yaşındaki Juan Carlos Torres de tutuklandı. Jimenez’in avukatı, olay sırasında 14 yaşında olan Torres’in başka bir çocukla birlikte, Morro’yla tartıştıklarının bilindiğini, bir çetenin üyesi olan 13 yaşındaki Jimenez’inse olayla ilgili olarak tutuklandığını, görgü tanıklarının ifadesi ve sicilinin zaten kabarık olması sebebiyle tetiği çeken kişi olarak kayda geçtiğini söyledi.
Şimdi Jimenez, serbest kalmasına yardımcı olanlara teşekkür ediyor ve “Onlar da, ben de bugünün geleceğine dair umudumuzu kaybetmedik” diyor. (aa)