"Matilya'ya eş aranıyor"

"Matilya'ya eş aranıyor"
"Matilya'ya eş aranıyor"
Bursa'da bakıma muhtaç şekilde bulunan ve tedavisinin ardından Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne gönderilen vaşak Matilya'ya eş bulunacak

GAZİANTEP - Bursa'da bakıma muhtaç şekilde bulunan ve tedavisinin ardından Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne gönderilen vaşak Matilya için eş aranıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Celal Özsöyler, Bursa'da yardıma muhtaç şekilde bulunan vaşak Matilya'nın tekrar doğal hayata dönemeyeceğinin anlaşılması üzerine Gaziantep'e gönderildiğini söyledi.

Yaklaşık bir ay önce getirilen Matilya ile bahçedeki hayvan türlerine bir yenisinin daha eklendiğini belirten Özsöyler, vaşağın, doğal ortamına yakın olduğu için Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne gönderildiğini ifade etti.

GENEL DURUMU İYİ

Barınağa yerleştirilen 2 yaşındaki vaşağın genel durumunun iyi olduğunu dile getiren Özsöyler, “Şu anda barınağında uyum sürecini geçiriyor. Bundan sonra kendisine bir tane dişi bularak yavrulatmaya çalışacağız” dedi.

Özsöyler, bahçedeki koşulların hayvanların doğal ortamına çok yakın olması nedeniyle birçok hayvandan yavru aldıklarını ve bu konuda Türkiye 'nin sayılı hayvanat bahçelerinden olduklarını kaydetti.

DÜNYANIN DÖRDÜNCÜ BÜYÜK HAYVANAT BAHÇESİ

Burç ormanları mevkisindeki bin dönümlük alan üzerinde kurulan ve 2001'de hizmet vermeye başlayan Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi, büyüklüğü ve hayvan türü açışından Türkiye'nin en büyük, Avrupa 'nın üçüncü, dünyanın ise dördüncü büyük hayvanat bahçesi unvanına sahip.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde 300 türde yaklaşık 7 bin hayvan bulunuyor. Geçtiğimiz yıl 2 milyon 650 bin kişinin ziyaret ettiği bahçenin ziyaretçi sayısının, yeni hayvan türleriyle 2013'te daha da artması hedefleniyor.(aa)