Maymun gıdıklanırsa...

Maymun gıdıklanırsa...
Maymun gıdıklanırsa...

Uzmanlar ortak gülüşü yakalamak için maymun ve bebekleri bol bol gıdıklamış. FOTOĞRAF: AP

İnsan ve maymunun 'gülme' geçmişi aynı mı? İkisi de gıdıklandı, sesler kaydedildi, benzerlik ortaya çıktı...

LONDRA - ‘Current Biology’de yayımlanan araştırmaya göre ‘gülme eylemi’ insan ve maymunların ortak atasında gelişmiş olabilir. Araştırmacılar 22 maymunu ve üç insanı gıdıklayarak, sesleri akustik olarak analiz etti. Sesler çeşitli olduğu halde ekip, farklılıkların özelliklerinin insan ve maymun soy ağacındaki evrimsel bölünmelerle uyum sağladığını söylüyor. Portsmouth Üniversitesi’nden Dr Marina Davila-Ross “Bazı verilere göre insan gülüşünün derin kökenleri insan biyolojisinde saklı. Bu seslerin insan öncesi döneme dayandığına dair bir çok iddia var” diyor.
Dr Davila-Ross, 800 maymun ve bebeğin gıdıklanınca çıkardığı sesi kaydetmiş. Doktor, şempanze ve bonoboların (pigme şempanze), insanlar gibi kısa gülüşlerin bir araya gelmesinden oluşan uzun bir gülme anı yaşadığını söylüyor.
“İnsanlar güldüğünde stabil sesler çıkarır, bu akustik özellikleri bonobolarda da bulduk” diyen doktor, orangutanlarınsa daha düşük titreşim düzenlerine sahip olduğunu, vokal kordlarından daha az ton çıkardıklarını belirtiyor. 

‘Güzel ama şaşırmadım’
Durham Üniversitesi’nden evrimsel antropolog Robert Barton ise  araştırmayı “Eğlenceli ama şaşırtıcı değil” diye yorumluyor: “Bu tip duygusal ifadelerin özdeş olduğu kabul ediliyordu, sohbetlerden kaynaklanan gülme eylemi incelenmişti ancak gıdıklamaya dayalı gülme incelenmemişti.” (bbc)