Mayon volkanı fokur fokur...

Mayon volkanı fokur fokur...
Mayon volkanı fokur fokur...

Uzmanlara göre, Mayon?un küçük işaretler veriyor olması, aldatıcı. Yanardağın hareketlenmesiyle 47 bin 500 kişi güvenli bölgelere tahliye edilmişti. Bölge sakinleri yerleştikleri kampta, yemek sırasında(altta)... FOTOĞRAFLAR: REUTERS

Filipinler'deki Mayon Yanardağı küçük depremlere de neden olacak şekilde lav püskürtmeye devam ediyor. Uzmanlar, geçen hafta hareketlenen yanardağın kendi içinde güçlenip büyük volkanik püskürme yaratabileceği uyarısını yapıyor

LEGASPİ/FİLİPİNLER - Geçtiğimiz günlerde faaliyete geçen Filipinler’deki Mayon Yanardağı, lav püskürtmeye devam ediyor. Bölgede küçük şiddetli depremlerin gözlemlendiğini söyleyen bilimciler, hâlâ faaliyette olan yanardağın kendi içinde güçlenerek daha büyük bir volkanik püskürme yaratabileceği uyarısında bulundu.
Yanardağ uzmanı Renato Solidum, “Mayon, şu an küçük huzursuzluk işaretleri verebilir ama bu ölümcül şiddetteki bir lav püskürmesinden önceki aldatıcı bir sessizlik olabilir” diyor. “İnsanlar sadece kraterden gelene bakıyor, ancak biz küçük depremleri, salınan gazları ve yanardağdaki kabarmaları da gözlemliyoruz” diyen Solidum, halkı lavların azalmasına bakıp evlerine dönme teşebbüsünde bulunmamaları yönünde uyardı. Başka bir yanardağ uzmanı olan Ed Laguerta da, Mayon’un 1984 yılındaki patlamadan sonra dört gün boyunca sessiz kaldığını, sonra yeniden şiddetli bir patlama yaşandığını hatırlattı.
Manila’nın güneyinde yer alan, Filipinlerin en aktif yanardağı Mayon Yanardağı, ay başında hareketlenmeye başlamış, geçtiğimiz günlerde Filipinler hükümeti alarm seviyesini dörde getirerek, büyük bir patlamanın yaşanacağını duyurmuştu.
Yanardağın harekete geçmesiyle 8 kilometrelik tehlike sınırının içinde kalan, aralarında tarlalarından ayrılmayı reddedenlerin de olduğu 47 bin 500’den fazla bölge sakini tahliye edilmişti. Yetkililer tehlikeye rağmen hala bazı kişilerin evlerine dönmek için tahliye merkezlerinden gizlice kaçmaya çalıştığını belirtiyor.
Filipinler, güvenli tahliye bölgelerinde kalmamakta direnen bölge sakinlerine karşı önlemlerini artırıyor. Ordu sözcüsü yüzbaşı Razaleigh Bansawan, “Askerler kontrol noktalarındaki operasyonlarını ve güvenlik devriyelerini yoğunlaştırıyor” dedi.
En son 2006’da faaliyete geçen 2 bin 450 metrelik Mayon Yanardağı’nda şu ana dek 48 volkanik püskürme kaydedildi. (afp, ap)