'Meclis'e başörtülü gireceğim'

'Meclis'e başörtülü gireceğim'
'Meclis'e başörtülü gireceğim'
AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, bundan sonra TBMM'deki çalışmalara başörtülü katılacağını söyledi.

ANKARA- Kamuda başörtüsü yasağın kaldırılmasının ardından hacca giden AK Partili kadın vekillerin, Meclis’e başörtüsü ile gelip gelmeme konusundaki kararları netleşmeye başladı. AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı ile Kahramanmaraş Milletvekili Sevda Beyazıt Kaçar, TBMM’deki çalışmalara başörtülü katılacak.

Bu sene hacca gidenler arasında AK Parti’nin kadın milletvekillerinden Gönül Bekin Şahkulubey, Gülay Samancı, Sevde Beyazıt Kaçar ve Nurcan Dalbudak da yer aldı. Kamudaki başörtüsü yasağının kaldırılmasının ardından söz konusu kadın vekillerin hacc dönüşü Meclis’e de başörtülü olarak gelip gelmeyecekleri tartışma konusu olmuştu. Söz konusu kadın vekillerin bu konudaki kararları netleşmeye başladı.

Kahramanmaraş Milletvekili Sevda Beyazıt Kaçar’ın ardından Konya Milletvekili Gülay Samancı Meclis’e başörtülü gideceğini söyledi. Konya İl Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen yerel seçimlerle ilgili aday adayları temayül yoklamasının yapıldığı salona başörtülü olarak gelen Samancı, hacdan yeni döndüğünü ve başını kapatıp başörtüsü taktığını belirtti. Samancı, “Hac farizasını yerine getirdikten sonra, kapalı bir şekilde gelmiştim. Bundan sonrada meclis çalışmalarına başörtülü şekilde devam edeceğiz” dedi. Başını kapatma kararını kutsal toprakları ziyareti sırasında aldığını vurgulayan Samancı, şunları söyledi:

Hacc dönüşü karar verim
“Daha çok hacdan, dönüşte böyle bir karara biz vardık. O toprakları gördükten sonra, o feyze erdikten sonra Allah’ında emri olarak, inan bir Müslüman kadın olarak, bunu bu şekilde değerlendirmek uygun oldu. Kamuda yaşanan bazı sıkıntılar vardı. Bunlarda Allah razı olsun Başbakanımızın gösterdiği irade neticesinde buradaki problemler ortadan kalkmış oldu. Zaten TBMM İçtüzüğü’nde de kısıtlayan herhangi bir hüküm yoktu. Başörtüyle ilgili yasaklayıcı bir hüküm olmadı. Böyle bir mevzuatta sıkıntı olmayıp, hac dönüşünde de bizim bu şekilde kararımız olunca, bizim bundan sonraki meclis çalışmalarımızda başörtüyle devam edeceğiz.”

SÜRECİ AKŞENER YÖNETECEK

Bu hafta Meclis Genel Kurulu’nu, hacca giden kadın milletvekillerinden MHP ’li Meclis Başkanvekili Meral Akşener yönetecek. Akşener, geçen hafta yaptığı açıklamada, “Allah tüm Müslümanlara hacca gitmeyi nasip etsin. İnanılmaz bir manevi iklim. Haftaya salı, çarşamba ve perşembe günü TBMM Genel Kurulu’nu ben yöneteceğim. Bugüne kadar nasıl yönetiyorsam öyle yöneteceğim” demişti.

Türkiye ’nin çok değiştiğini, demokratikleşme ve hukukun üstünlüğü anlamında geliştiğini anlatan Samancı,
“Artık kimse kimsenin kılık- kıyafetiyle uğraşmadan, herkesin özgür bir şekilde kendi düşüncelerini ya da inancı ne ise onu yerine getirme konusunda bır sıkıntı olmadığını düşünüyoruz. Biz de bu şekilde Meclis de çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bundan sonraki yaşantımız da başörtülü bir şekilde devam edecek” diye konuştu.

Bozdağ: Yasak yok gelebilirler
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan da başörtüsü takacaklarını açıklayan vekillere destek geldi. “TBMM İç Tüzüğü’nde kadın milletvekillerinin başörtüsünü takmalarını yasaklayan veya başı açık gelmelerini emreden herhangi bir hüküm bulunmamaktadır” diyen Bozdağ, kadın milletvekillerinin parlamentoda başörtülü veya başı açık, tercihlerine göre istedikleri kıyafetle bulunmalarının en temel hakları olduğunu söyledi. Bozdağ, “Bir milletvekili ‘başımı örterek TBMM’ye girmek istiyorum’ dediği zaman Meclisin kapısı ona ve onun gibi düşünen herkese bugün de açıktır, dün de açıktı, yarın da açıktır. Her zaman açık olacaktır” dedi. Bozdağ, Bülent Ecevit’in 1995 seçimlerinde yaptığının İçtüzük ve Anayasa’ya uygun bir davranış olmadığını söyledi.

CHP kara kara düşünüyor
CHP’li bazı milletvekillerinin açıklamaları olduğunu anımsatan Bozdağ, “Kara kara düşünüyor CHP. Acaba herhangi bir milletvekili başörtülü parlamentoya gelirse ne yapacağız? Veya yeni seçim olduğu zaman başörtülü bir hanımefendi milletvekili olursa bizim tavrımız ne olacaktır? Bana göre ayıp olan şey budur. Bir ülkede milletin iradesiyle iktidara talip olan bir partinin ‘başörtülü bir hanım vekil seçilirse ne yaparız veya mevcut vekillerden birisi parlamentoya başını örterek gelirse ne işler yaparız, nasıl tavır takınırız’ diye müzakere yapması... Bu parlamento başı açığın da kapalının da, hepsinin ortak parlamentosudur, herkes gelebilir. CHP’nin ‘milletin ortak iradesi neyse o yöndedir’ deyip, tartışmalara son vermesi lazım. Gözüküyor ki CHP bu tartışmalara son verme niyetinde değil. Umarız onlar da artık bu tartışmalara nokta koyar.”