'Meclis'e başörtülü gireceğim'

'Meclis'e başörtülü gireceğim'
'Meclis'e başörtülü gireceğim'
AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, bundan sonra TBMM'deki çalışmalara başörtülü katılacağını söyledi.

ANKARA- Kamuda başörtüsü yasağın kaldırılmasının ardından hacca giden AK Partili kadın vekillerin, Meclis’e başörtüsü ile gelip gelmeme konusundaki kararları netleşmeye başladı. AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı ile Kahramanmaraş Milletvekili Sevda Beyazıt Kaçar, TBMM’deki çalışmalara başörtülü katılacak.

Bu sene hacca gidenler arasında AK Parti’nin kadın milletvekillerinden Gönül Bekin Şahkulubey, Gülay Samancı, Sevde Beyazıt Kaçar ve Nurcan Dalbudak da yer aldı. Kamudaki başörtüsü yasağının kaldırılmasının ardından söz konusu kadın vekillerin hacc dönüşü Meclis’e de başörtülü olarak gelip gelmeyecekleri tartışma konusu olmuştu. Söz konusu kadın vekillerin bu konudaki kararları netleşmeye başladı.

Kahramanmaraş Milletvekili Sevda Beyazıt Kaçar’ın ardından Konya Milletvekili Gülay Samancı Meclis’e başörtülü gideceğini söyledi. Konya İl Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen yerel seçimlerle ilgili aday adayları temayül yoklamasının yapıldığı salona başörtülü olarak gelen Samancı, hacdan yeni döndüğünü ve başını kapatıp başörtüsü taktığını belirtti. Samancı, “Hac farizasını yerine getirdikten sonra, kapalı bir şekilde gelmiştim. Bundan sonrada meclis çalışmalarına başörtülü şekilde devam edeceğiz” dedi. Başını kapatma kararını kutsal toprakları ziyareti sırasında aldığını vurgulayan Samancı, şunları söyledi:

Hacc dönüşü karar verim
“Daha çok hacdan, dönüşte böyle bir karara biz vardık. O toprakları gördükten sonra, o feyze erdikten sonra Allah’ında emri olarak, inan bir Müslüman kadın olarak, bunu bu şekilde değerlendirmek uygun oldu. Kamuda yaşanan bazı sıkıntılar vardı. Bunlarda Allah razı olsun Başbakanımızın gösterdiği irade neticesinde buradaki problemler ortadan kalkmış oldu. Zaten TBMM İçtüzüğü’nde de kısıtlayan herhangi bir hüküm yoktu. Başörtüyle ilgili yasaklayıcı bir hüküm olmadı. Böyle bir mevzuatta sıkıntı olmayıp, hac dönüşünde de bizim bu şekilde kararımız olunca, bizim bundan sonraki meclis çalışmalarımızda başörtüyle devam edeceğiz.”

SÜRECİ AKŞENER YÖNETECEK

Bu hafta Meclis Genel Kurulu’nu, hacca giden kadın milletvekillerinden MHP ’li Meclis Başkanvekili Meral Akşener yönetecek. Akşener, geçen hafta yaptığı açıklamada, “Allah tüm Müslümanlara hacca gitmeyi nasip etsin. İnanılmaz bir manevi iklim. Haftaya salı, çarşamba ve perşembe günü TBMM Genel Kurulu’nu ben yöneteceğim. Bugüne kadar nasıl yönetiyorsam öyle yöneteceğim” demişti.

Türkiye ’nin çok değiştiğini, demokratikleşme ve hukukun üstünlüğü anlamında geliştiğini anlatan Samancı,
“Artık kimse kimsenin kılık- kıyafetiyle uğraşmadan, herkesin özgür bir şekilde kendi düşüncelerini ya da inancı ne ise onu yerine getirme konusunda bır sıkıntı olmadığını düşünüyoruz. Biz de bu şekilde Meclis de çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bundan sonraki yaşantımız da başörtülü bir şekilde devam edecek” diye konuştu.

Bozdağ: Yasak yok gelebilirler
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan da başörtüsü takacaklarını açıklayan vekillere destek geldi. “TBMM İç Tüzüğü’nde kadın milletvekillerinin başörtüsünü takmalarını yasaklayan veya başı açık gelmelerini emreden herhangi bir hüküm bulunmamaktadır” diyen Bozdağ, kadın milletvekillerinin parlamentoda başörtülü veya başı açık, tercihlerine göre istedikleri kıyafetle bulunmalarının en temel hakları olduğunu söyledi. Bozdağ, “Bir milletvekili ‘başımı örterek TBMM’ye girmek istiyorum’ dediği zaman Meclisin kapısı ona ve onun gibi düşünen herkese bugün de açıktır, dün de açıktı, yarın da açıktır. Her zaman açık olacaktır” dedi. Bozdağ, Bülent Ecevit’in 1995 seçimlerinde yaptığının İçtüzük ve Anayasa’ya uygun bir davranış olmadığını söyledi.

CHP kara kara düşünüyor
CHP’li bazı milletvekillerinin açıklamaları olduğunu anımsatan Bozdağ, “Kara kara düşünüyor CHP. Acaba herhangi bir milletvekili başörtülü parlamentoya gelirse ne yapacağız? Veya yeni seçim olduğu zaman başörtülü bir hanımefendi milletvekili olursa bizim tavrımız ne olacaktır? Bana göre ayıp olan şey budur. Bir ülkede milletin iradesiyle iktidara talip olan bir partinin ‘başörtülü bir hanım vekil seçilirse ne yaparız veya mevcut vekillerden birisi parlamentoya başını örterek gelirse ne işler yaparız, nasıl tavır takınırız’ diye müzakere yapması... Bu parlamento başı açığın da kapalının da, hepsinin ortak parlamentosudur, herkes gelebilir. CHP’nin ‘milletin ortak iradesi neyse o yöndedir’ deyip, tartışmalara son vermesi lazım. Gözüküyor ki CHP bu tartışmalara son verme niyetinde değil. Umarız onlar da artık bu tartışmalara nokta koyar.”


  http://www.radikal.com.tr/1157612115761216

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  M.Elmacı - Menisae

  Geçmişte yaşanan Merve Kavakçı olayı hala gözümüzün önünde. O insan aşağılanması, çok iyi insan diye övgüler yakılan Karaoğlanın ne karayılan olduğunu o gün herkes gördü. Ben de masum, çoluksuz çocuksuz, malsız mülksüz diye iyiliği yönünde düşünürdüm. O gün ne denli kindar olduğunu, demokratlık memokratlığın lafta olduğunu gördüm. Gir kardeşim. Kurtuluş şavaşında tırnak ojeliyerek mermi taşımadılar. Bu ülkede en az diskoların, baloların çocukları kadar bizim de hakkımız var. Sülalemde şehit olmayan kalmamış. Başörtünle gir. Merve Kavakçı Hanımefendi gibi hakarete de uğrasan gir. Yarına çıkınında bir şeylerin olur. Merve Hanıma buradan saygılar sunuyorum; O nu yanından ayırmayan Sayın Ilıcak'a da selam ve saygıla sunuyorum.

  ZORAKİ HASTALIK VE KLİŞELEŞMİŞ KAFATASI - c. uyan

  Kıyafet kanunuyla halkın başındaki fes yasaklanarak, zorbalıkla indirildi ve yerine fötr şapka veya kasket giydirildi. Takke yasağı da unutuldu zahir. Ama buna rağmen demokratlaşamadık, doğru dürüst bir hukuk düzeni kuramadık. İnsan hakları ihlalleri bakımından AİHM'lerinden ülke olarak mahkumiyetler gırıla gidiyor. Mecliste ve üniversitelerde kılık kıyafetle uğraşmak abesle iştigal etmekten öteye bir anlam taşımıyor. Ama bir öğretmenin başörtülü olması hem çocuklara kötü örnek, hem din bakımından yoz, yobaz bir saplantı. Bir defa Kuran'ın hiç bir yerinde kadınlara başörtüsü mecburiyeti yok. Bununla namaz kılıp oruç tutan ve islamiyetin tüm gereklerini yerine getiren hanımlar bile sanki dinsizlermiş gibi dışlanmış, kenara atılmış gibi oluyor. Bu nedenle başörtülü öğretmenlik ayırımcılıktır, yobazlıktır. Sarıklı, cübbeli bir erkek kıyafetile de öğretmenlik olmaz, göğüslerinin sadece ucları görünmeyecek denli açık yarı çıplak öğretmenlik de öğrencilere kötü bir örnektir.

  TEK SEÇİCİ SAYIN ERDOĞAN OLURSA - ahzap

  Yeniden seçilmek için her kılığa girebilenlere mebbus denir.Hayırlı olsun!

  toplum demokratiklesmeye hazir degil; basortusune hazir - ataycanada

  bence Turkiye artik basortulu heykellere hazir. Turk insani olarak sehirlerimizin cesitli yerlerinde hanimlarimizin de tasvir edildigi heykellere basortusu baglasak, bundan kimsenin rahatsiz olacagini sanmiyorum. hazir oldukca boyle baglayalim basortusunu hazir oldugumuz seylere fikrindeyim. ha hazir olmadigimiz seyler de var, o yuzden seyimize afedersiniz birsey baglayip ortaya atilirsak toplum buna hazir degil..

  ... - Selosl

  Karşı olunan başörtü değil zaten, türban. Terimlerin anlamlarını bilmeden saçma sapan davranışlar içine girmeyin.

  yaşasın ileri demokrasi parlementoda... - boğaç yahyalar

  rsbia işaretini çak türbanını tak hüloğ de gir meclise....bizde iliklerimize kadar hissedelim şu ileri demokrasiyi....gazan mübarek olsun vekillerin vekili...

  anlamak mümkün değil - genco940

  Hacca gitmişiniz hayırlı uğurlu olsun, Meclise başı örtülü girecekmişiniz, Meclis iç tüzüğünde baş örtüsü ile ilgili bir kayıtta yokmuş, gönlünüzce olsun, Poz verirken Rabia işareti yapmışınız mühim değil, CHP yi niye işin içine karıştırdınız onu anlayamadık. Kopyacımızınız.