'Medeniyetler çatışması İslam dünyası ile Batı arasındaki belli krizleri haklılaştırmak için icat edildi'

'Medeniyetler çatışması İslam dünyası ile Batı arasındaki belli krizleri haklılaştırmak için icat edildi'
'Medeniyetler çatışması İslam dünyası ile Batı arasındaki belli krizleri haklılaştırmak için icat edildi'
İtalyan filozof-romancı Umberto Eco, İstanbul ziyareti sırasında Karaköy'deki 500. Yıl Türk Musevileri Müzesi'ni eşi ve arkadaşlarıyla gezdi. Eco, II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa'daki Yahudiler'e Türk pasaportu sağlayıp onları toplama kamplarına gitmekten kurtaran diplomatlara ayrılan 'onur köşesi'ni yakından inceledi.

İtalyan filozof-romancı Umberto Eco’nun İstanbul ziyaretinin duraklarından biri, Türkiye ’nin ilk ve tek Yahudi müzesi oldu. Yayımlanan son romanı ‘Prag Mezarlığı’nda, antisemit literatürün tartışılan metinlerinden ‘Siyon Liderlerinin Protokolleri’nin Avrupa popüler kültüründe ve edebiyatındaki kaynaklarının izini süren Eco, 500. Yıl Türk Musevileri Müzesi’ni de İstanbul ziyareti kapsamında gezdi. Müzede yaklaşık 1 saat kalan Eco, II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’daki Yahudiler’e Türk pasaportu sağlayıp onları toplama kamplarına gitmekten kurtaran diplomatlara ayrılan ‘onur köşesi’ni yakından inceledi. Eco’nun ilgisini çeken bir obje de 1512’de İstanbul’da basılan kitap oldu. Yazar ve eşi, müzenin etnografya bölümünde yer alan fotoğraf galerisine de büyük ilgi gösterdi.

Müze gezisinin ardından Anadolu Ajansı’na son 20 yılın çok tartışılan konularından ‘medeniyetler çatışması’ hakkında görüşlerini de açıklayan Eco, “Medeniyetler çatışması, ‘tarihin sonu’ tartışmasıyla birlikte gündeme gelmişti. İkisi de yanlıştı” dedi. Medeniyetler çatışmasının İslam dünyası ile Batı arasındaki belli krizleri haklılaştırmak için icat edildiğini söyleyen Eco, “Bunu yapanlar iki dünyadaki fundamentalistler oldu. İslam dünyasındaki fundamentalistler ‘söz gelimi İran’ ile Hristiyan dünyasındaki fundamentalistler, ‘söz gelimi Irak’ı işgal eden Bush ve muhafazakar danışmanları gibi’ arasında. Buna medeniyetler çatışması diyebilirsiniz ama medeniyetlerin sadece belli cepheleri arasındaki bir çatışmadır bu. Türkiye, farklı medeniyetlerin birbirine nüfuz etmesinin ve birlikte yaşama kabiliyetinin güzel bir örneği” diye konuştu.