Meğer Lorca orada değilmiş!

Meğer Lorca orada değilmiş!
Meğer Lorca orada değilmiş!
İspanya'da 'tarihi bellek' yasasıyla 51 gündür aranan şair Lorca'nın cesedi, 73 yıldır gömülü olduğu sanılan yerde bulunamadı

İspanya iç savaşı sırasında (1936) diktatör Franco’nun destekçileri tarafından kurşuna dizilerek öldürülen ünlü şair Federico Garcia Lorca’nın gömüldüğü sanılan yerde kalıntıları çıkmadı.

İspanya’da sosyalist hükümetin hazırladığı ve 2007 yılında parlamentoda kabul edilen "tarihi bellek" yasası gereği, İspanya İç Savaşı ve Franco döneminin kayıplarının bulundukları yerlerin tespit edilip, ortaya çıkarılmaları
öngörülüyordu.

Bu yasayla bağlantılı olarak bazı sivil toplum örgütlerinin girişimiyle şair Lorca’nın kalıntıları aranmaya başlandı. Bu zamana kadar Lorca’nın, ülkenin güneyindeki Granada kentinin 9 kilometre kadar dışındaki Alfacar bölgesinde gömülü olduğu sanılırken, arkeolog ve uzmanların sürdürdüğü 51 günlük çalışmadan sonuç çıkmadı.

Arkeologlar, "Hiçbir insan kalıntısı bulunmadı. Şu andan itibaren tarih, bilimsel bilgilerle tekrardan yazılmak zorunda. Tüm spekülasyonlar sona erdi" açıklamasında bulundu.(aa)