Meğer yıllarca ağustos böceğine haksızlık yapmışız!

Meğer yıllarca ağustos böceğine haksızlık yapmışız!
Meğer yıllarca ağustos böceğine haksızlık yapmışız!
Herkesin çocukluğundan beri bildiği La Fontaine'nin ünlü hikayesi Ağustos Böceği İle Karınca masalı yüzünden meğer yıllarca ağustos böceğine haksızlık yapmışız! Yapılan araştırmalara göre, ağustos böceği, ağustos ayından sonra zaten hayatta kalmıyor. Dolayısıyla kışın için herhangi bir hazırlık yapmasına da gerek yok.

RADİKAL - La Fontaine yüzünden yıllardır, insanlar ağustos böceğine meğer büyük haksızlık yapmış. La Fontaine'nin hikayesine göre, karınca tüm yaz çalışıp yiyecek biriktirirken, ağustos böceği şarkı söyleyip, yan gelip yatar. Karınca ile de dalga geçer. Ancak kış gelip kapıya dayanınca yiyecek için karıncaya muhtaç olur.

Bu hikaye tüm dünyada yıllardır anlatılır, öğretilir. Türkiye 'de de hemen her çocuk bu hikayeyi bilerek büyür. Peki gerçekten ağustos böceği hikayedeki gibi tembel, vurdumduymaz mıdır?

Hürriyet'te yer alan habere göre, böcek bilimcilerin araştırması La Fontaine hikayesi yüzünden ağustos böceğine büyük haksızlık yapıldığı görüşünde.

Yapılan araştırmalara göre, ağustos böceği, Ağustos ayından sonra hayatta kalmıyor. Yani kış için yiyecek biriktirmesinin bir anlamı yok.

Dişi Ağustos Böceği, uzantılı yumurtlama borusuyla yumurtalarını Ağaçların genç sürgün yarıklarının içine bırakır. Bunlardan altı hafta sonra “NİMF” adı verilen ve erginlere benzemeyen yavrular çıkar. Danaburnuna benzeyen bu yavrular, kazıcı ön ayaklarıyla toprağı kazarak altına gizlenirler.

Toprak altında yaşayan ağustos böcekleri ağaç kökleri ve öz suyu emerek beslenirler. 17 sene toprak altında kalan ağustos böceği yeryüzüne çıktıktan sonra 4 haftalık ömre sahiptir. Bu dört haftayı eş arayarak geçiren ağustos böceği eşleştikten sonra ölür, kışın yaşamayacağı için yiyecek biriktirme endişesi olmaz. Bu da La Fontaine'nin haksız olduğunun ispatıdır.

 


  http://www.radikal.com.tr/131521113152113

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vah vah - bc79

  haber kaynağı ilkokul 2 hayat bilgisi kitabı galiba.

  masal bu yahu! - memedabi

  Kurtla kırmızı başlıklı kız konuştuğunda inanıyoruz ama ağustos böceği kışın yaşarsa inanmıyoruz. Hangisi saflık bilemem ama gerçek olan şey masal masaldır onu kendi iç gerçekliğinde anlamaya çalışır ve yorumlarsınız. İçine bilim katmaya kalkarsanız katan da inanan da masalsı bir kahraman olur çıkar.

  araştırmaya bak ! - user1038588

  bu kadar uzun mu sürmüş bu araştırma da anca açıklanıyor.. sanki çok büyük bir gizemmiş gibi..