Mehmet Ali Erbil: Alevilerden daha çok üzüldümMehmet Ali Erbil: Alevilerden daha çok üzüldüm


Mehmet Ali Erbil: Alevilerden daha çok üzüldüm
Ekrana iki yıl ara veren Mehmet Ali Erbil, 30 yıllık televiyon macerasında 'Eyvah Düşüyorum' yarışmasıyla izleyici karşısında. Erbil, 'mum söndü' gafından sonra Alevilerle arasının nasıl olduğu sorusunu da yanıtladı.

Radikal.com.tr- Zaman zaman canlı yayınlarda yaptığı gaflarla gündeme gelen ve iki yıl ekrana ara veren Mehmet Ali Erbil, 30 yıllık televiyon macerasında 'Eyvah Düşüyorum' yarışmasıyla izleyici karşısında. 

Medyatava’dan Neslihan Akdaş’ın sorularını şöyle yanıtlayan Erbil, televizyon dünyasında nasıl tutunduğunu ve siyasete nasıl baktığıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erbil, RTÜK’ün sertleştiği son dönemle ilgili ‘Belden aşağı espri mümkün olduğunca yapmıyoruz’ derken RTÜK’ün sertliğiyle ilgili ‘Olur dönem, dönem. Bu konularda çok konuşmak istemiyorum. Aman amaan Allah korusun. RTÜK’ten de memnunum, hükümetten de! Allah başımızdan eksik etmesin ikisini de!’ dedi. 

Ünlü şovmen Gezi Parkı eylemleriyle ilgiliyse o dönemde yurt dışında olduğunu belirterek ‘ Sosyal hareketleri, böyle reaksiyonları seviyorum. Önemsedim ve saygı duydum. Reaksiyonsuz bir toplum da olmayalım’ dedi. O dönem eleştiri yağmuruna tutulduğu 'Mum söndü' gafından sonra Alevilerle arasının nasıl olduğu sorusunu da yanıtladı:

'Onlar beni biliyor. Bu yaşıma kadar hep demokrattım, hep Alevilere yakındım, onlara saygı duyan, anlayan biriydim. Ama başkaları bu olayı kullandı. Ben onlardan daha çok üzüldüm. Suçlu olmadığım halde özür diledim. Ağzımdan öyle bir laf çıktı. Yarışma sırasında Erzincan'da Alevi bir aileyle canlı bağlantı yapmıştık. Programda hepsi güldüler bu espriye kahkahalarla. Ama bazı gruplar tahrik etti. Rant çıkarmaya çalışanlar oldu. Bu acıydı.'