Mehmet Öz'den 'hastalıktan korunma' yöntemleri

Mehmet Öz'den 'hastalıktan korunma' yöntemleri
Mehmet Öz'den 'hastalıktan korunma' yöntemleri
Eczanenizde, hatta mutfağınızda bile bulacağınız bazı şeyler savunma mekanizmanızı güçlendirmenize yardımcı oluyor.

Türk asıllı ABD 'li hekim Mehmet Öz, savunma mekanizmasını güçlendirmenin ve hastalıklardan uzak durmanın yollarını Hürriyet 'teki köşesinde okurlarıyla paylaştı. İşte tüm dünyanın tavsiyelerine kulak verdiği Doktor Öz'ün önerdiği hastalıklardan uzak durma yöntemleri...

GRİBİ KOVUN

Şitaki mantarı harika bir bağışıklık güçlendirici. Cinsel gücü arttırma özelliğinden dolayı Japonya ve Çin ’de ‘düğün mantarı’ olarak da biliniyor. Aktarınızda bulamazsanız internetten sipariş verebilir, hatta yetiştirme KİT’inden satın alarak evde kendiniz üretebilirsiniz.

İşte şitaki mantarının mucizevi özellikleri: 

- Pişirme sürecinde bozulmayan bir antioksidan olan ergotionein maddesi bakımından oldukça  zengin .
- İçindeki lentinan maddesi kanser tedavisinde olumlu sonuç veriyor. Lentinan vücudun virüslere karşı mücadele etmesini sağlayan interferon üretimini uyarıyor.
- Lentinus edodes ise insan beslenmesi için gerekli bütün temel amino asitleri içeriyor. Ayrıca P, Fe ve Ca içeriğiyle kemik ve diş gelişiminde önemli rol oynuyor.
- İçerdiği B1, B2 ve B12 vitaminleri gelişmeyi düzenliyor, C vitaminiyse iskorbüt tedavisinde etkili.
- Az miktarda A ve E vitamini de içeren mantarda yüksek düzeyde provitamin D2 var. Güneşte D vitaminine dönüşerek kemik ve kas gelişmesinde önemli bir rol oynuyor.
- Kan dolaşımını düzenliyor, beyin kanamalarının, damar sertliğinin önüne geçiyor; böbrek yetmezliğinin, yüksek tansiyonun önlenmesinde etkili.
- Mide ve baş ağrılarına, Hepatit B’ye, uykusuzluk ve halsizliğe iyi geliyor. 

KARACİĞERİNİZİ TEMİZLEYİN 

Vücudunuzu toksinlerden arındırması için karaciğer sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Karalahana, brokoli, kıvırcık lahana ve lahana gibi turpgillere ait sebzeler karaciğerin vücuttaki toksinleri temizlemesine yardımcı olacak detoks sebzeler.

NEZLEDEN KURTULUN

Ayurvedaya göre zencefil vücut ısısını artırıyor. Özellikle akciğer ve sinüsler olmak üzere organlardaki toksin dolaşımını engellemeye yardımcı oluyor.

DAHA İYİ GÖRÜN

Görme gücünü destekleyen harika besin; siyah frenküzümü, antosiyaninler içeriyor. Antosiyaninler göz sağlığını desteklemeye yardımcı olan bileşikler. Siyah frenküzümü aynı zamanda bağışıklığı güçlendiren C vitamini bakımından da oldukça zengin.

KOLESTROLÜNÜZÜ DÜŞÜRÜN

Biraz yulaf işinizi görmeye yeter. Bu mucize besin LDL yani kötü kolesterolü düşüren çözülebilir lifler içeriyor.

DAHA SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN

Nar suyu serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı savaşıyor. Ayrıca cildinizdeki kolajeni korumaya yardımcı oluyor. Nar aynı zamanda cilt sağlığını destekleyen bitkisel besin maddeleri yani fitonütrientler bakımından oldukça zengin.

Mehmet Öz'ün Hürriyet'teki 'Tabiat Eczanesi' yazısı