Meis'ten Kaş'a kadar 'yardım' kulacı atacaklar!

Meis'ten Kaş'a kadar 'yardım' kulacı atacaklar!
Meis'ten Kaş'a kadar 'yardım' kulacı atacaklar!

Çam ve Öktemus, atacakları her kulacı ?satışa çıkararak? ilginç bir kampanyaya imza attı.

Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ / Arşivi

İSTANBUL - Bugün Meis Adası’yla Kaş arasında bir yüzme etkinliği düzenleniyor. Yasemin Aksoy Çam ve Hande Torunlar Öktemus da bu etkinliğe katılan iki sporcu.  ‘Biz yüzüyoz voyn!’ adlı sosyal yardım etkinliği kapsamında, bugün Meis adasından Kaş’a yüzen ve atacakları her kulaç için gönüllülerden destek bekleyen Çam ve Öktemus, kazandıkları parayı iki farklı yardım projesinde değerlendirecek. 

Ne için yüzüyorsunuz?
Hande Torunlar Öktemus: ‘Biz yüzüyoz voyn!’, sıradan bir yüzme hedefi değil, bir sosyal yardım etkinliği. Bu yarış sayesinde sosyal sorumluluk projelerine kaynak aktarmayı hedefliyoruz. Yarış, sabah Meis adasından başlayacak ve Kaş Limanı’nda son bulacak. Yüzülecek mesafe 7 bin 150 metre. Yaklaşık hesapla bir metre bir kulaca karşı geliyor dersek, ikimiz toplam 14 bin 300 kulaç atacağız. Duyarlı insanlar bağış yapacak. Her kulaç en az 1 TL / USD / GBP / EU’dan satın alınabilir diye düşündük. Ama isteyen bir kulaca 2 TL, 3 TL ya da 5 TL hatta 10 TL bile verebilir. Yani ne kadar isterlerse... Amacımız, en az 14 bin 300 TL’lik bir kaynak yaratmak ve bağış yapanların tercihine bağlı olarak, ‘Düşler Akademisi Alternatif Kamp’ta’ ve ‘Ben çalışmak istiyorum’ kampanyalarına destek vermek. 

Nereden çıktı peki bu fikir?
Hande Torunlar Öktemus: 2008 yılı Haziran ayında, Kaş’taki tatilimiz sırasında, düzenlenen yüzme yarışından haberdar olduk. Ve seneye biz de katılalım diye karar aldık.
Yasemin Aksoy Çam: Aradan aylar geçti. Bu konu çoktan unutulmuştu. Hande spor için yüzmeye başladı. Yüzerken düşünmüş. “Ben böyle amaçsızca yüzüp duruyorum, keşke bir hedefim olsa” demiş kendi kendine. Sonra birden aklına Meis-Kaş yarışı gelince, “Hani katılacaktık yarışa!” diye beni aradı. Ben de ona “E, tabii katılacağız demiştik. Katılalım!” dedim. Böylece bu serüven başlamış oldu! 

Nasıl hazırlanıyorsunuz?
Hande Torunlar Öktemus: Nisan ayından beri çok sıkı antrenman yapıyoruz. Haftada yaklaşık 10 km yüzerek hazırlanıyoruz. Çok heyecanlı, hevesli ve mutluyuz. Yarış ile ilgili olarak www.bizyuzuyozvoyn.com adlı internet sitesini kurduk. Siteyi ziyaret edenler gerek yarış hakkında gerekse hazırlık çalışmalarımız ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirler.

Ege de otizm için yüzüyor
14 yaşındaki otizmli Ege Çetin’se bu mesafeyi, ‘otizm’ adına yüzecek. Çetin, otizmin bilinirliğini artırmak ve ‘Uluslararası Otizmliler Yaşam Köyü’ projesine destek olmak için, annesi Nazan Koçak’la birlikte yüzecek. Kaş Limanı ’ndan saat 08.30’da yola çıkarak Meis Adasına gidecek olan Çetin, Meis Adası ’ndan Kaş’a yüzmeyi deneyerek bir ilke imza atacak. Bu maraton bu yaştaki bir otizmli tarafından ilk kez denenecek.