Meksika artık bir 'lanetli toprak'

Meksika artık bir 'lanetli toprak'
Meksika artık bir 'lanetli toprak'
Dünyayı sarsan domuz gribinin çıkış noktası Meksika'yla karşılıklı seyahatler birer birer iptal ediliyor; ülkeye giden de evine dönen de bin pişman!

CENEVRE/MEKSİKO - Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzmanları, domuz gribiyle ilgili bugüne kadar elde edilen verilere, hastalığın nasıl yayıldığına, insan sağlığını nasıl etkilediğine ve nasıl tedavi edilebileceğine ilişkin bilimsel değerlendirme yapmak üzere toplanıyor. Cenevre’deki toplantıya ABD, Meksika ve domuz gribi vakalarının tespit edildiği diğer ülkelerden uzmanlar telefonla katılacak. Örgüt toplantıdan sonra bir de rapor yayımlayacak.
Virüsten en çok etkilenen ülkeler, hastalığın yayılmasını önlemek için sıkı önlem almaya başladı. 159 kişinin öldüğü Meksika’da, arkeolojik kalıntıların bulunduğu bölgelere giriş yasaklandı. Dünyanın en popüler turistik merkezlerinden biri olan ülkede salgından korkan turistler otel rezervasyonlarını iptal ediyor. Cruise gemileri, Cancun gibi durakları turlarından çıkarırken, kara turları yapılmıyor. Başkent Meksiko’da restoranların sadece paket servis yapmasına izin veriliyor.
AB Dış İlişkiler Komiseri Benita Ferrero-Waldner de, tüm Meksika seyahatlerini durdurmayı düşündüklerini açıkladı.
Dün hastalığın yayılmasıyla ilgili ilginç bir ayrıntı gündeme geldi. Domuz gribinden ölen ilk kişi olarak kayıtlara geçen 39 yaşındaki Maria Adela Guiterrez’in vergi denetçisi olduğu, mesleği nedeniyle ev ev dolaştığı için de virüsün en güçlü olduğu ilk günlerde, hastalığı bu yolla yaydığı düşünülüyor.
Teksas’ta 23 aylık bir çocuğun hayatını kaybetmesiyle ABD’de de virüs kaynaklı ilk ölüm gerçekleşmiş oldu. ABD Başkanı Barack Obama, bu ölümün, virüsün yayılma ihtimaline karşı azami önlemleri almanın zamanının geldiğini gösterdiğini söyledi.
Virüsün Türkiye’ye girişinin önlenmesi amacıyla Atatürk Havalimanı’na, yolcuların vücut ısısını ölçecek termal kamera konuldu. Görüntülerde vücut ısıları 38.5 dereceyi geçen yolcular, bilgisayarda koyu kırmızı renklerle belirecek. Havalimanında görevli kurumların personelleri de maske takmaya başladı. 

‘Türkiye’de de risk devam ediyor’
Türkiye’de henüz virüse dair bulgu yok ancak Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, “Diğer ülkelere benzer şekilde ülkemiz için de risk devam ediyor” dedi. Buzgan, dünyada kuş gribi vakalarının görülmesinin ardından, Türkiye’de de hazırlıkları derhal başlattıklarını ve 2005’te Pandemi Ulusal Faaliyet Planı’nın hazırlandığını anımsattı. Bu plan doğrultusunda gereken ilaç ve malzeme stoklarının yapıldığını ve tüm tedbirlerin alındığını vurgulayan Buzgan, çeşitli ülkelerde görülen domuz gribinin, Türkiye’de de salgın haline gelmesini önlemek amacıyla gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı.
Buzgan, 12 Nisan’dan sonra Meksika’dan Türkiye’ye gelenlere çağrıda bulunarak, “Meksika’dan gelenlerin, son 15 gün içinde Meksika’dan gelenlerle teması olanların ve grip bulguları gösterenlerin sağlık kontrollerini yaptırmak üzere hastanelere müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi. Buzgan, son 15 gün içinde Meksika’dan Türkiye’ye kaç yolcu geldiğini öğrenmeye çalıştıklarını, bu konuda gerekli makamlara başvurduklarını söyledi. (aa, ap)