Meksika'da domuz gribi salgını 'maske' taktırdı

Meksika'da domuz gribi salgını 'maske' taktırdı
Meksika'da domuz gribi salgını 'maske' taktırdı
Meksika'da patlak veren domuz gribi salgını nedeniyle başkent Meksiko'da en az 20 kişi öldü. Ülkede 1004 kişinin hastalığa yakalandığı açıklanırken WHO alarma geçtiCENEVRE/LİMA - Meksika’da patlak veren domuz gribi salgını nedeniyle 80'den fazla kişi yaşamını yitirirken başkent Meksiko’da okullardan sonra müze, kütüphane ve devlet tiyatroları da kapatıldı. Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova,  ülkede 1004 kişinin hastalığa yakalandığını söyledi. Cordova, domuz gribinden ölüm oranında yavaşlama gözlendiğini, salgın nedeniyle Meksika sınırlarını kapatma planının olmadığını açıkladı.
Salgının, 20 milyon nüfuslu Meksiko’dan dünyaya yayılmasından endişe ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), internet sitesinde yayımladığı açıklamada, insandan insana geçen ve 80’nin üstünde hayata mal olduğu sanılan virüsün ortaya çıkmasından derin endişe duyulduğunu ve dünya çapındaki sağlık görevlilerinin alarma geçtiğini belirtti.   WHO Başkanı Margaret Chan, dün Washington ziyaretini kesip salgın konusunda brifing vermek üzere Cenevre’deki merkeze geçti.

 

 

VAKALARDA SON DURUM

Meksika’da can alan domuz gribi yayılıyor. Domuz gribinin ortaya çıkmasından bu yana bildirilen vakalar ve şüpheli vakalar şöyle:

MEKSİKA: Domuz gribi olduğu sanılan bir virüsün yol açtığı ağır zatürreden 81 kişi yaşamını yitirdi. Ülke genelinde 1324 kişi domuz gribi şüphesiyle tıbbi gözetim altında.

ABD: Kansas eyaletinde sağlık yetkilileri 2 kişinin domuz gribine yakalandığını doğruladı. Bu kişilerden biri iyileşti. California ve Texas’ta da 8 vakaya rastlandı. New York’ta grip belirtileri gösteren 75 öğrenciye tahlil yapıldı.

YENİ ZELANDA: Meksika’dan dönen, bazıları grip belirtisi gösteren 25 kişi karantinaya alındı.

İSRAİL: Virüsü kaptığından şüphelenilen Meksika’dan dönen bir İsrailli hastaneye kaldırıldı, karantinaya alındı. Yapılan ilk tahlillerin bu kişinin domuz gribine yakalanmadığını gösterdiği belirtildi.

İSPANYA: Kısa zaman önce Meksika’da bulunmuş 3 kişi domuz gribi şüphesiyle hastanede gözetim altında tutuluyor.

FRANSA: Meksika’dan gelen ve domuz gribine yakalandığı sanılan 3 kişiye tahlil yapıldı. Tahliller negatif çıktı.

İNGİLTERE: Domuz gribi belirtileri gösteren British Airways hava yolu şirketinin bir kabin görevlisi Meksika’dan dönüşünde Londra’da hastaneye kaldırıldı. Tahliller kabin görevlisinin domuz gribine yakalanmadığını gösterdi.

 

 

DOMUZ GRİBİ NEDİR?


Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor ve bu hastalık hızla yayılabiliyor. Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor. Bu nedenle DSÖ, hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor. Domuz etinin yenmesiyle domuz gribi virüsü bulaşmıyor. Virüs solunum yoluyla bulaşıyor.
İnsanlardaki grip virüsü gibi, domuz gribi virüsü de domuzlarda sürekli değişim gösteriyor. Domuzların solunum yollarında domuz, insan ve kuş gribi virüslerine duyarlı alıcılar bulunuyor. Dolayısıyla domuzlar, virüslerin eş zamanlı bulaşması halinde yeni grip virüslerinin ortaya çıkma ihtimalini artırıyor. DSÖ’ye göre, Meksika’da ölümlere neden olan domuz gribi virüsü A/H1N1. Bu virüs insandan insana bulaşabiliyor. A/H1N1 virüsü, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor. Domuzlara yapılan aşı bulunuyor, ancak insan için henüz aşı yok. (aa)