Meksika'da her gün rekor kırılıyor

Meksika'da her gün rekor kırılıyor
Meksika'da her gün rekor kırılıyor
Guiness rekorlar kitabına en sık giren Meksika en büyük köfteden en fazla öpüşen çite, en kalabalık klipten en uzun podyuma sahip ülke unvanına sahipMEKSİKO - Dünya rekorlarının kaydedildiği Guinness rekorlar kitabında, bu kitaba en sık girmeyi başaran ülke kategorisi oluşturulsa, Meksika bu konuda birinciliği kimseye kaptırmamaya hazır.


Domuz gribi salgınından ekonomik krize, uyuşturucu kartellerinin hakimiyet savaşına kadar birçok sorunla uğraşan Meksika, bu yıl aynı zamanda en büyük köfteden en çok katılımlı öpüşme rekoruna kadar birbirinden farklı rekorlara imza attı.

New York Times’da çıkan habere göre, son olarak geçen ay Michael Jackson’ın "Thriller" klibinin yeniden sahnelendiği Meksika, en çok katılımla bu klibi sahneleyen ülke olma yolunda Guinnes’e girmeye çalıştı. Meksikalılar, mayıs ayında 242 öğrencinin Virginia’da klibi canlandırarak rekorlar kitabına girmesinin ardından ağustos ayında 12 bin 937 kişiyle aynı klibi canlandırdı.

Rekor kırma konusunu hayli ciddiye alan Meksikalılar, "Thriller" rekorundan birkaç gün sonra da bu kez "mariachi" denilen Meksika sokak müziğine dönerek, tek bir yerde en çok "mariachi" müzisyeninin toplanması rekoruna girişti. Bu amaçla, Guadalajara’da 549 müzisyen bir araya geldi.

1 Ağustos’ta yaklaşık 1,3 kilometre uzunluğunda bir podyumda 81 mankenin salınmasıyla dünyanın en uzun podyumu rekorunu eline geçiren Meksika, mankenler ayak bileklerini oğuştururken dünyanın en büyük köftesini yapmaya girişti. Yaklaşık 50 kilo ağırlığındaki köfte, Cancun’da yeni rekorun sahibi oldu.

Ocak ayındaysa rekor kırma önceliği tatlılardaydı. Şef Miguel Angel Quezada ve 55 kişilik ekibi, 1 ton krem peynir ve yoğurt, 250 kilo şeker, 150 kilo yağ kullanarak 60 saatte 2 tonluk dünyanın en büyük "cheesecake"ini yaptı.

Meksika, bu yıl en çok öpüşme rekorunu ele geçiren ülke de oldu. Sevgililer Gününde, dünyanın en büyük meydanlarından Zocalo’da toplanan yaklaşık 40 bin çift öpüşerek, 2007’de İngiltere’de öpüşen 32 bin 648 kişiyi geçti ve rekoru ülkelerine götürdü. Birkaç ay sonra da domuz gribi salgını korkusuyla hükümet kimsenin öpüşmemesi tavsiyesinde bulundu.

Meksika’daki rekor kırma girişimleri tümüyle planlı da olmadı. Ocak ayında Meksika Ulusal Matadorlar Birliği, "Michelito" lakabıyla tanınan 11 yaşındaki matador Michel Lagravere’nin, kendi yaş grubunda 2 saatte en çok yavru boğa öldürme rekoru kırdığını açıkladı. Ancak bu rekor, hayvanlara zarar verildiği için Guinness tarafından kabul edilmedi.

Bu yıl Meksika’da kaçırılan rekorlar da oldu. 2006’da 560 kilogram ağırlığıyla dünyanın en şişman adamı unvanını alan Meksikalı Manuel Uribe, bu unvanını elinden kaçırdı, ancak rekorlar kitabına geri dönme umudunu yitirmedi.

Bazı rekorlarsa, Meksikalıların gurur duyacağı türden olmadı. Forbes dergisi Meksika’daki uyuşturucu karteli lideri Joaquin Guzman Loera’nın, dünyanın en zengin uyuşturucu taciri lideri olduğunu açıkladı. Meksika’da 2007 Kasımında da 21 bin 116 paket içinde 26 ton uyuşturucu yakalanmıştı.

Uzmanlar, Meksika’daki rekor kırma azminin dünyanın en iyileri arasında yer alma arzusunu yansıttığı görüşünde.(aa)