Memlekete dekolte 300 yıl evvel gelmiş

Memlekete dekolte 300 yıl evvel gelmiş
Memlekete dekolte 300 yıl evvel gelmiş
18. yüzyılda açılıp saçılma modası erkekleri kudurtmuş, "göğüslere balkon havası aldırma" modası ortalığı kavurmuştu. Baş sorumluluları ise padişah 3. Mustafa'nın kızlarıydı.

RADİKAL - Suzeni ve müşteha... Bu iki sözcük, taassubun söz geçiremediği bir açılım saçılım evresinde buluştu. Suzeni yakıcı-transparan, müşteha iştah kabartan tahrik eden demekti. Bu ikilinin ortak hedefi, 18. yüzyıl sonundaki açılıp saçılma modasının erkekleri kudurtmasıydı. Önlenmesi de zordu, çünkü renk renk şemsiyelerin altında salınan gül yanaklı gülücüklü, usulen yaşmaklı tül gibi ince ve uçuk renkli ferace üstlüklerden bugünün dekolte, transparan ya da “göğüslere balkon havası aldırma” modasını ilk o zaman mesirelere taşımış, ortalığı yıkıp yakmıştı. Baş sorumlularsa sahil saraylarında, çayır köşklerinde fink atan III. Mustafa’nın laf anlamaz kızlarıydı. 16. yüzyılda ta Hurrem zamanında başlayan saray modası akımı 17. yüzyılda söner gibi olsa da 18. yüzyıl sonlarında Şah, Beyhan ve Hatice sultanlarla bir daha kabarmıştı. Kardeşleri III. Selim (1761-1808) bunlara her türlü serbestliği tanımıştı. Kâğıthane, Göksu, Boğaz teferrüçgâhları, Tepebaşı... Süslenmiş koçularda sıra sıra bahtiyar kadınlar, bir elde yelpaze, ötekinde şemsiye, yanında mesire sepeti... Sağlı sollu, önden arkadan yavuklular, âşıklar, kestirenler. Kadınlar çayırlara dökülmüş incecik ipeklilerin altında gerdan ziyafeti veriyor, erkekler de yanıp yakılıyorlardı. Modanın adı da suzeni (yakıcı) oldu ve padişahın İstanbul ’u yöneten Kaymakam Paşa’ya hükümlerinde bile yer aldı. (# tarih dergisi Şubat sayısından alınmıştır)

500 senelik baş tacı

Hurrem: Bir Osmanlı 'trend-setter'ı


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Kaymakam

  ,

  Dekolte

  ,

  Tarih

  ,

  zaman

  ,

  şemsiye

  http://www.radikal.com.tr/128924112892411

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tarihe saygı - user882480

  Doğrusu bizim kadar tarihine saygısız başka bir millet var mıdır merak ediyorum. Herhangi bir haberin değeri sadece sansasyonel-çarpıcı olması ile açıklanabilecek ise çok kıymetli bir haber paylaş(!)mışsınız. Bu haber ile amaçlanan nedir? #Tarih yazmış ben sadece paylaştım diyorsanız bunun adı kolaycılık olurdu. Yüzlerce tarih yayını binlerce yayın yapıyor. Kadının metalaştırılmasına tarihi kök kazandırılmak isteniyorsa örneği daha basit bulunabilirdi. Osmanlıyı dile dolama hastalığı malesef bünyeleri kanser gibi sarmış. Hiç olmamış yaşanma ihtimali dahi olmayan zırvalar tarihi gerçek gibi sunulmuş. Bu tür saçmalıklar için yazılacak çok şey var ancak İlber hocanın basit bir cevabı var onun ile cevap veriyorum: CAHİLLER