Menopozun sorumlusu erkekler mi?

Menopozun sorumlusu erkekler mi?
Menopozun sorumlusu erkekler mi?
Kanada'da yapılan bir araştırma, kadınların menopoza girme sebepleri arasında erkeklerin ilk sıralarda yer aldığını ortaya koydu.

Kanada 'daki McMaster Üniversitesi bilim insanları kadınların menopoza girme sebebinin aslında erkekler olduğunu ileri sürdü. Buna göre erkekler ilerleyen yaşlarına rağmen genç kadınları tercih etmeyi sürdürdüğü için belli bir yaştan sonra kadınların doğurgan olmalarına da gerek kalmadı.

Ekibin Kanada’nın PLOS biyoloji dergisinde yayınlanan araştırmasına göre menopozun asıl sebebi üremeye talep olmamasından kaynaklanıyor. Çünkü “çiftleşmede seçicilik” yani erkeklerin genç kadın tercih etmesi durumu evrimsel süreci etkiliyor.

Bunun yanı sıra genetik uzmanı Prof. Singh, geç yaşlarda anne olmayı tercih eden kadınların menopozunun da gecikeceği fikrinde. Söz konusu durum geç anne olan kadınların genlerinin de kızlarına geçeceği, böylece menopoza girme yaşının ilerlemesine sebep olacağını düşünüyor.

Bunun aksini düşünen Oxford Üniversitesi Zooloji Bölümü’nden evrimsel biyolog Dr. Maxwell Burton-Chellow’a göre ise durum tam tersi. İleriki yaşlarda kadınlar daha az doğurgan olduğu için erkekler genç kadınları tercih ediyor.