Merak edilen operasyonları uzmanlar anlatıyor

Merak edilen operasyonları uzmanlar anlatıyor
Merak edilen operasyonları uzmanlar anlatıyor

Sam Hashimi 1987'ye kadar erkekti.Operasyonla kadın olup Samantha Kane adını aldı. 2004'te bir operasyon daha geçirip tekrar erkek oldu. Şimdi nişanlısıyla yaşıyor.

Geçen hafta basında yer alan ve Hakkı Devrim'in 12 Kasım günü köşesine taşıdığı iki ilginç operasyonu, işin uzmanları açıklıyor

Geçtiğimiz hafta basına yansıyan bir haber cinsiyet değiştirme konusuna alışmış bünyelerin bile ezberlerini bozacak cinsteydi. Evli ve iki çocuk babası Sam Hashimi 1987’de cinsiyetini değiştirip kadın olmuş, 17 yıl ‘Samantha Kane’ olarak yaşadıktan sonra tekrar erkek olmaya karar vermişti. 17 yıl önce aldırdığı penisini, deri nakliyle bir kez daha yaptırmıştı. Şu anda erkek olan Hashimi, nişanlısının çocuğuna babalık yapıyor.
Radikal yazarı Hakkı Devrim , Hürriyet gazetesinde ‘Erkek doğdu, kadın oldu. Vazgeçti gene ameliyat oldu’ başlığıyla verilen haberin teknik detaylarının eksik olmasından dem vurunca, mevzuyu konunun uzmanına danışmak şart oldu.
Estetik - Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Ali Gürlek’e cinsiyet değiştirme ameliyatlarının teknik olarak nasıl gerçekleştiğini sorduk. Gürlek anlatıyor: “1999’da ilk kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatını ilk yapan benim. Yumurtalıkları, rahmi alıp kaval kemiğinden penis yapıyoruz. Klitorise gelen sinirleri bu dokunun sinirine ekleyip penisi oluşturuyoruz. Bu durumda penis sürekli ereksiyon halindedir; çok dar giyinmeyip penisin göbeğe ya da yan tarafa yatırarak belli olmaması sağlanabilir.” 

Penis, vajen yapılabilir
Gürlek, ‘Sam Hashimi’ vakasını şu şekilde yorumluyor: “Muhtemelen penisi boşaltıp vajen yaptılar. Kadınlıktan erkekliğe geçmek isteyince de vajeni çıkarıp ilk operasyonda ters döndürülen penisi yeniden terse çevirip protez koydular. Operasyonu deriyle yaptılarsa, vajen kalabilir de, çıkabilir de. Penisi yapmak için ön kol ya da kaval kemiği yumuşak dokuyla kullanılabilir. Bacağa yakın yerden doku alınıp penisin siniri bölgeye bağlanabilir. İki koldan, bir bacaktan alınabilir.”
9 Kasım’da Haber Türk gazetesinde yer alan ‘Anne, gay oğluna taşıyıcı annelik yaptı’ başlıklı haber de Hakkı Devrim’in gözünden kaçmamıştı. Bir anne, öz oğlunun çocuğuna nasıl taşıyıcı annelik yapabiliyordu? Soruyu kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Doç. Dr. Cem Demirel’e yönelttik. Demirel, Meksika ’da gay oğlunun çocuğunu dünyaya getiren taşıyıcı anne vakasını yorumladı:
“Taşıyıcı olan 50 yaşındaki kadının sağlığını riske atabilecek kalp, böbrek, tansiyon, şeker, tiroid, solunum sistemi gibi hastalıkları yoksa, gebeliği sürdürmesinde sakınca olmayabilir. Bir çok kadın taşıyıcılık annelik dışında oosit donasyonu (Yumurtası olmadığı için genç bir kadından alınan yumurtanın koca spermiyle döllenip anne rahmine konulması) yöntemiyle gebe kalmaktadır.
Kadının oğlunun çocuğuna taşıyıcı annelik yapması diğer taşıyıcı annelik süreçlerinden farklı değil. Kadının rahmi konak olarak kullanılmakta, kendi hücreleri kullanılmamaktadır. Oğul ister annesini taşıyıcı olarak kullansın, isterse kan bağı olmayan bir kadını seçsin, tıbbi olarak arasında fark yok. Tüm işlemler, yapılan testler, alınacak önlemler aynıdır.”