Meriva'yı takdimimizdir!

Meriva'yı takdimimizdir!
Meriva'yı takdimimizdir!
Babajim Studios tarafından düzenlenen 'Be the Band' müzik yarışmasının ikincisinde ipi göğüsleyen isim Meriva oldu. Grup, 2013 yılında isminden söz ettireceğe benziyor...
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Meriva’nın hikâyesi nedir? Üyeleri nasıl bir araya geldi?

Daha öncesinden arkadaş olarak birlikteliğimiz, 2007’den itibaren aynı çatı altında müzik yapmaya karar vermemizle devam etti. Grup, vokalde Soner Avcu, gitarda Kaan Özcan, bas gitarda Hakan Özcan, klavyede Mehmet Özkan ve davulda da Birkan Başören’den oluşuyor.

Sizi tanıyanların pek çoğu ‘İnterpasif’ten hatırlıyor olmalılar…

Bu süreç içinde ismimiz birkaç kez değişti. En son Meriva’da ısrar ettik. Çünkü isim değiştirmek ve doğru ismi bulabilmek büyük sıkıntı. Rock müzik yapmak için buluşan çoğu insan, gruplarına ilerleyen zamanlarda telaffuz etmekten bile utanacağı garip isimler koymuşlardır herhalde.
Peki bu süreçte neler değişti, Meriva nasıl evrimleşti?

İşlerimizi internette paylaştıkça bizi takip eden birçok insanın olduğunu fark etmeye başladık. Önceden daha içine kapanık ve kendi halinde bir müzik yapıyorduk ama bunun genel karakterimize uymadığını düşündük. Karmaşık hisler vermekten çok insanların daha ilkel duygularına hitap etmek gerektiğine karar verdikten sonra gerisi çorap söküğü gibi geldi. Bir insanın bir müziği dinlemesinin ve ondan fayda sağlamasının gerekliliğini keşfetmeye başlıyoruz. İnsanların bizi dinlerken eğlenmesi ve dans etmesi bizi mutlu ediyor.

‘Be the Band’ yarışma süreci nasıl geçti? Ne kadar zamanlık bir hazırlık söz konusuydu bu yarışma için?

Yarışmayı sürekli takip ediyorduk zaten. İlk yarışmaya da katılmıştık ama finale kalamamıştık. İkincisinin yapılacağını duyunca yeni şarkılarımızla şansımızı bir daha denemek istedik. İki aya yakın bir kayıt sürecimiz oldu. Başarılı olabileceğimizin sinyali, o yaz sıcağında beraber iki ay geçirip birbirimize herhangi bir zarar vermememizdi belki de...

Daha önce dinleme fırsatı bulamayanlar için soralım: Hangi müzik türünü dinleyen Meriva’yı sevecektir?


Kendimizi herhangi bir tarza bütünüyle oturtmakta zorlanıyoruz aslında. Hiçbir müzik türünün fanatiği değiliz. Ama bu dünyanın en orijinal müziğini yaptığımızı düşündüğümüzden değil. Çünkü parçaları oluştururken çok planlı ve programlı olamıyoruz... Şarkıların genelinde çok ayrı tellerden çalmamaya dikkat ediyoruz. Bir grubun belirli bir konseptinin olması gerektiğini düşünüyoruz. Popüler müziğin global olarak, pozitif anlamda eklektik bir hâl aldığını hissediyoruz. Örnek olarak son albümlerinde Kanye West ile Coldplay’in çok da farklı müzikler yaptığını düşünmüyoruz aslında. Bu yapıyı takip edebilen ve önyargı ile yaklaşmayan herkesin bizim müziğimizi de sevebileceğini düşünüyoruz.

Ne zaman Meriva’nın albümünü elimizde görme fırsatımız olacak?


Şu sıralar istediğimizi ortaya koyabilmek için neler yapmamız gerektiği konusunda beyin fırtınaları döndürmekteyiz. Albümün çıkışı sonbahar gibi olacak. Elimizde fikir halinde olan ve içinden iyi şeyler çıkabileceğini düşündüğümüz eskiz çalışmaları var. Bu süreçte onların içine daha derinlemesine girmeyi planlıyoruz. Ortaya çıkacak albümün üzerine, hayatlarımızda şu ana kadar uğraştığımız her şeyden daha çok titreyeceğiz. Bu yüzden samimiyetimizi yansıtacağı konusunda kendimizden eminiz.


  ETİKETLER:

  Coldplay

  ,

  Rock

  ,

  Popüler

  ,

  Müzik

  ,

  zaman

  ,

  yarışma

  ,

  kayıt

  ,

  beyin