Meryem Uzerli: Diziler çok uzun, bu manyaklık!

Meryem Uzerli: Diziler çok uzun, bu manyaklık!
Meryem Uzerli: Diziler çok uzun, bu manyaklık!
'Türkiye'nin Emmy'si 4. Antalya Televizyon Ödülleri cumartesi gecesi Antalya Mardan Palace Otel'de sahiplerini buldu. Heyecanlı, sitemli ve göndermeli (ayranlı) törende ve kırmızı halıda olup bitenler...
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Oyuncuların tören öncesi mikrofonlara doğru kurduğu ‘cool’ cümle ortaktı: “Önemli olan aday gösterilmek...” Ama bir buçuk saat kadar sonra kazanan isimler açıklanırken, adayların penaltı atışını bekleyen taraftar gibi heyecanlı oldukları da gözümüzden kaçmadı!
‘Yalan Dünya ’ ekibinden İrem Sak ve Gupse Özay törene ‘Komedi Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ rolünde aday gösterilen (ve tabii ki sonra ödülü alacak olan) Derya Karadaş ile birlikte geldi. Gupse Özay ve İrem Sak, Karadaş’a destek vermek için Antalya’ya geldiklerini söylerken, Karadaş’ın heyecanı yüzünden okunuyordu.
Gözler dizinin senaristi Gülse Birsel’i de aramıştı. Gündüz uçağın yolcuları arasında ismi olmasına rağmen Birsel’i salonda göremedik. ‘Yalan Dünya’ ekibinin yanından ayrıldığımızda salonun bir köşesinde Meryem Uzerli’ye denk geldik. Biraz zamanlama problemiyle karşı karşıya kalan oyuncu, kıyafetini giymek için odasına koşturuyordu.
Uzerli adımlarını hızlandırırken, merdivenlerin başında Kenan İmirzalıoğlu, jüri üyesi Çiğdem Anad ile muhabbete dalmıştı. Geceden ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’yle ayrılan oyuncunun törenden önceki ruh hali ‘temkinliydi.’
Tören öncesi masalardan yükselen sohbetin başrolünde ‘ayran’ vardı. ‘Milli içki’ muhabbetinden sonra, garsonların “Ne içersiniz” sorularına gelen cevaplar aynıydı: “Ayran!”
Konuklara ordövr tabağı, cevizle kızartılmış avcıböreği ile yapılan başlangıcın ardından ana yemek olarak hünkârbeğendi servis edildi. Tatlı mönüsünde çikolatalı tart ve kahveli dondurma vardı.
Gecenin sunuculuğunu Engin Hepileri ile Mine Tugay üstlendi.
Duayen sunucular Halit Kıvanç ile Can Akbel’e onur ödülü takdim edilirken, son onur ödülünü alan Seyfi Dursunoğlu törene telefonla bağlandı: “Uzuvlarım burada ama gönlüm orada!”
En İyi Belgesel Film Yapım Ödülü, CNN Türk’ten ‘Hayatı Tanı: Uludere’nin Anneleri’ programına gittiği sırada, salonda alkışlar yükseldi. Ödülünü almak üzere sahneye gelen Rıdvan Akar, Uludere’de yaşanan facianın bir köydeki yaşamı nasıl yok ettiğini anlattı.
Dram dizisi dalında ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan ‘Muhteşem Yüzyıl’ın ‘Hürrem Sultan’ı Meryem Uzerli, üç yıldır Antalya Televizyon Ödülleri’nde ödül almayı beklediğini belirterek, çok mutlu olduğunu söyledi. Türkiye ’de dizilerin çok uzun sürdüğüne değinen Uzerli, “Türkiye’de diziler çok uzun o da manyaklık bir şey. 100 dakika, 120 dakika bir dizi. Hayatta öyle bir iş yok. Lütfen bütün kanallara söylüyorum, dizi sürelerini indirin. Hepimiz mutlu olalım, çünkü ben mutlu değilim” dedi.
Beş dalda aday gösterilen ‘Behzat Ç.’ ekibi bir ödül (En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü) aldı. Gecenin sonuna doğru salona gelen ‘amirimiz’ Erdal Beşikçioğlu ödül alamadı ama rakibi Kenan İmirzalıoğlu’nu ilk tebrik edenlerden oldu. Bu arada birkaç bölüm sonra veda edecek dizinin, yeni filmindeki sürpriz isim de belli olmuş: Belçim Bilgin!
Törenin ardından eğlence, oyuncuların bol bol dans ettiği ‘after party’de devam etti.


Ayranla kutlama yapacağız!

Komedi dizisi dalında ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü İşler Güçler’den Ahmet Kural ve Murat Cemcir aldı. Cemcir ödülünü aldığı sırada “Bu gece ödülü kutlamak için 70’lik ayran içeceğiz. Ama ben ayranı sek seviyorum, o yüzden yoğurt yiyeceğim” diyerek, gündeme oturan ‘ayran muhabbetine’ göndermede bulundu.

En İyİ Dram: Muhteşem Yüzyıl

En İyi Dram Dizisi seçilen ‘Muhteşem Yüzyıl’ın başrol oyuncusu Halit Ergenç, ödülünü Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı’dan aldı. Ergenç, ödülünü gecen yıl hayatını kaybeden Meral Okay adına aldığını söyledi. En İyi Özgün Senaryolu Dram Dizisi ödülünü alan Yıldırım Türker ise Kayıp Şehir’in yayından kaldırılmasına sitem etti.

İŞTE GECEDEN MUTLU AYRILANLAR...

En İyİ Dram Dİzİsİ: Muhteşem Yüzyıl
En İyİ Komedİ DİZİsİ: Seksenler
Dram Dİzİsİ En İyİ Erkek Oyuncu: Kenan İmirzalıoğlu (Karadayı)
Dram Dİzİsİ En İyİ Kadın Oyuncu: Meryem Üzerli (Muhteşem Yüzyıl)
Komedİ Dİzİsİ En İyİ Erkek Oyuncu: Ahmet Kural, Murat Cemcir (İşler Güçler)
Komedİ Dİzİsİ En İyİ Kadın Oyuncu: Zuhal Topal (Avrupa Avrupa)
En İyİ Uyarlama Senaryo Ödülü: Ercan Mehmet Erdem (Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi)
En İyİ Haber Programı: Skytürk 360 Muhabir
En İyİ Tartışma Programı: Abbas Güçlü ile Genç Bakış
Magazİn Programı: Pazar Sürprizi
Talk Show: Beyaz Show
En İyİ Haber Bültenİ Sunucusu: İrfan Değirmenci ile Günaydın
En İyİ Kültür ve Sanat Programı: Hayat Deyince