Mesajlar aslında terapiste mi ait?

Mesajlar aslında terapiste mi ait?
Mesajlar aslında terapiste mi ait?

Houben?in eli istem dışı hareket ediyor olabilir. FOTOĞRAF: REUTERS

LONDRA - 23 yıldır komada olan ama aslında tüm bu süre boyunca bilincinin açık olduğu ortaya çıkan ve kendini yazarak ifade etmeye başlayan Belçikalı Rom Houben’in durumu hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. Olayın açıklanmasının ardından birçok uzman Houben’in yazdığı mesajları gerçekten kendisinin yazıp yazmadığını sorgulamaya başladı.
Yazdığı mesajlarla aslında 23 yıldır bilincinin açık olduğunu söyleyen ve doktorların bunu fark ettiği anı ‘ikinci doğumu’ olarak tanımlayan Houben’in durumu hakkında bazı uzmanlar şüphelerini dile getiriyor. Houben, bir konuşma terapistinin parmaklarını dokunmatik ekranda dolaştırmasına yardımcı olmasıyla iletişim kuruyor. Ancak bazı uzmanlar,  ‘Ouija tahtası iletişimi’ olarak adlandırıkları bu yöntemi eleştirerek, yöntemin güvenilir olmadığına dikkat çekiyor. 

‘Doğal değil’
Bioetik Profesörü Arthur Caplan, videoyu izledikten sonra Houben’in ellerinin istemi dışında haraket ettirildiği konusunda şüphelere kapıldığını belirterek, ciddi bir yaralanma yaşayan ve yıllarca iletişim kurma kabiliyetinden yoksun kalan birinin bilgisayarla bu şekilde kolay iletişime geçebilmesinin doğal olmadığını ifade etti.
“Baktığınız zaman aslında mesajları yazan, yardım edildiği iddia edilen kişi (Houben) değil, harflere basan kişi” diyen Caplan, ‘yardım edilerek iletişime geçme’ olarak da adlandırılabilecek ‘Ouija tahtası iletişimi’nin güvenilmezliğinin defalarca kanıtlandığının da altını çiziyor. (The Daily Mail)