Mesele 'bal' değil!

Mesele 'bal' değil!
Mesele 'bal' değil!
Beyoğlu Sineması, gene bir 'tek kopyalık harika'ya ev sahipliği yapıyor: 'Uyarıcı' belgesel 'Baldan Acı'.
Haber: MURAT ÖZER / Arşivi

Einstein şöyle demiş vaktiyle: “Eğer arılar yok olursa, insanoğlu da en fazla dört yıl içinde yok olur.” Markus Imhoof imzalı belgesel ‘Baldan Acı’da da (More Than Honey) kullanılan bu söz, insanoğlunun gezegenimizin içine hoyratça etmesinin bir yansıması aslında. Kapitalizmin gazını arkasına alan insanlık, yeryüzünü ‘paçavra’ya çevirecek her türlü yanlış uygulamanın altına imzasını atarken, ağaçlardan hayvanlara, yeraltı kaynaklarından atmosfere kadar uzanan bir ‘geri dönüşümsüzlük’ün kitabını yazıyor epeydir. 20’nci yüzyılda bu gerizekâlılığı zirveye çıkaran insan, 21’inci yüzyılı da kâbusa çevireceğinin sinyallerini veriyor.
İşin ‘arılar’ merkezli gelişimine ve önümüzdeki ‘Baldan Acı’ belgeseline baktığımızda da bu densizliğin köklerine inmek ve buradan genel bir resim çıkarmak mümkün. Yeryüzündeki bitki popülasyonunun üçte birinin varlığından doğrudan ‘sorumlu’ olan arıları ‘evcilleştirip’ onların doğal akışlarını bozan insanın günahlarındaki bir başka aşamayı resmediyor film . Sırf kapitalizm talep ediyor diye arıları ‘kandırıp’ onları olduklarından farklı bir yöne akıtmaya çalışan biz ‘sonradan görmeler’, bir dönem gelip de arılar yok olduğunda ne yapacağımızı ise hiç düşünmüyoruz ne yazık ki. Manipülasyonu alışkanlık haline getiren insanlık, arılar üzerinde de aynı sistematiği kullanıyor ve sonuçlarına dair herhangi bir fikri yok.
Belgesel, bu aymazlığın profilini çıkarırken, bir yandan da tahribatın farkında olanların çabalarına yer veriyor. Arıların yeryüzü için ‘kilit’ önemde olduğunun altını çizen ‘arıseverler’, ‘işçilik’le geçimlerini sağlayan bu yaratıkları ‘köleleştirenler’e karşı küçük bayraklar açıyorlar, seslerini tam olarak duyuramasalar da. ‘Bilinç’, her zaman olduğu gibi sumenaltı ediliyor dünyamızda; ‘kapalı bilinç’le yaşamanın konforuna teslim oluyor insanlık ve bunun yalnızca bir ‘bal’ meselesi olmadığını idrak edemiyor.
‘Baldan Acı’yı izlerken, ister istemez bu haftanın bir başka filmi ‘Dünya - Yeni Bir Başlangıç’ı (After Earth) hatırlıyoruz. İnsanoğlunun aymazlığı, ‘Baldan Acı’dan ‘Dünya - Yeni Bir Başlangıç’a götürecek bizi belli ki. Ama yeryüzü tükendiğinde ‘yeni bir başlangıç’ şansımız olmayabilir, hiç de ‘mutlu bir son’ beklemiyor bizi zira...


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Resim

  ,

  film

  ,

  zaman

  ,

  Karşı

  ,

  alışkanlık