Michael Jackson, 60 gün hiç uyumamış

Michael Jackson, 60 gün hiç uyumamış
Michael Jackson, 60 gün hiç uyumamış
Popun Kralı Michael Jackson'ın ölümü üzerine açılan davada elde edilen yeni bilgiler herkesi şaşırttı.

Dünyanın en büyük konser turnesi rekorunu kırmaya hazırlanırken hayatını kaybeden Michael Jackson, bir uzmanın görüşüne göre, "uyumama" rekoru kırmış ve bu nedenle ölmüş olabileceği iddiası ortaya atıldı.

Harvard Medical School'un uyku uzmanlarından Dr. Charles Czeisler, Michael Jackson'ın başlayamadan hayatını kaybettiği 50 konserlik "This Is It" turne organizasyonunu yapan AEG Live hakkında dün ABD 'de görülen duruşmada tanık olarak konuştu.

Czeisler, ünlü şarkıcının ölümüyle ilgili olarak mahkemede yapılan duruşmada, daha önce iki ay boyunca uyunmadığına dair hiçbir vaka duymadığını söyledi.

Czeisler, Jackson'ın REM (rapid eye movement) evresinden yoksun uykular uyumasının nedeninin, doktoru Conrad Murray tarafından verilen Propofol isimli uyku ilaçları olduğunu belirtti.

İnsanların her gece 7 ya da 8 saat uyumalarının gerektiğini ifade eden Czeisler, “Beyin de bilgisayar gibi belli zamanlar offline olmalı. Hayata devam edebilmemiz için hücrelerin tamir edilmesi gereklidir. Uyku, beyin hücrelerinin bakım ve onarımıdır” dedi.

Pop’un Kralı’nın doktoru, aynı zamanda şarkıcıyı aşırı doz ilaç vererek zehirlemekle suçlanan, Conrad Murray de Jackson’a yüksek dozda sakinleştirici ilaç vererek iki ay süresince geceleri kesintisiz uyumasını sağladı.

Los Angeles’taki mahkemenin jüri üyeleri doktorun uygulamasının doğal olmadığını ve gerçekleştirdiği şeyin uykudan çok koma olduğu düşüncesinde hemfikir oldu.

 

Gazeteport