Michael'ın ölüsü para etmedi

Michael'ın ölüsü para etmedi
Michael'ın ölüsü para etmedi

Michael Jackson ın albümüne ailesi muhalefet etmiş, şarkı söyleyen kişinin o olmadığı bile iddia edilmişti.

Pazartesi günü çıkan yeni Michael Jackson albümünü dünya basını yerden yere vurdu

Ölmekte çok para var. En azından müzisyenler için öyle. Çünkü John Lennon’ın da ölmeden üç gün önce belirttiği gibi “Herkes ölü kahramanları seviyor.” Michael Jackson’ın da, mezarında rahat yatacağını hiç kimse düşünmemişti. Ailesi her ne kadar, albümün bitmemiş olduğunu, Jackson’ın bu haliyle piyasaya çıkmasından hoşnut olmayacağını, hatta albümde Michael Jackson’ın sesi olduğu iddia edilen seslerin, ona ait olmadığını söylese de, pazartesi günü ‘Michael’ adlı albüm piyasaya çıktı.
Elde Michael Jackson’a ait orijinal malzeme fazla olmadığından, albümde 50 Cent’ten, Lenny Kravitz’e, Akon’dan Dave Grohl’a, birçok müzisyen, Jackson’a eşlik ediyor. Ancak bu kadar çaba bir işe yaramış görünmüyor. Sayısı birkaç milyonu bulan, Michael Jackson ne söylese bayılanlar’ bir yana eleştirmenler ‘Michael’ın ne kadar anlamsız bir albüm olduğunu yazmakta birbiriyle yarışıyor. İşte online basından ‘Michael’ yansımaları. 

Simon Price – The Independent
Aşırı derecede duygusal parça ‘Keep Your Head Up’ albüm kapağında ‘ilham verici’ olarak tanımlanmış. “Bana kanatlarını ver ki uçabilelim” gibi sözleri ilham verici buluyorsanız doğrudur. Aniden, dördüncü parçada inanılmaz bir şey oluyor. Yaz havalı şarkı ‘(I Like) The Way You Love Me’ Jackson’ın bir diktafona mırıldanması ve ‘beatbox’ yapmasıyla başlıyor: “This is the tempo and this is the melody...”
Tek muhteşem an, o birkaç saniye. 

Jem Asward – Rolling Stone
Michael Jackson’ın ölümünün ardından çıkan ilk ‘yayınlanmamış stüdyo kayıtları’ albümü ‘Michael’, tam bir hayal kırıklığı. Çoğunlukla bitmemiş şarkılar, on yıllar önce kaydedilmiş birkaç bir şey, hiçbir tema ya da arkasında bir vizyon olmaksızın, bir araya getirilmiş. 

Kitty Empire – The Guardian
2009 yazından Londra’da kaydedilen ağlak ‘Best of Joy’ en yeni parça. Michael Jackson bu şarkı üstünde daha çalışmayı düşünüyormuş. Şarkının üzerinde çalışılmaya ihtiyacı olduğu apaçık. Albümün orta kısmındaki tuhaf tuhaf şarkılar var. Bunlar, esas yazarlarını çok belli ediyorlar. ‘Hold My Hand’ mesela araya göstermelik birkaç ‘Woo!’ atılmış, berbat bir Akon şarkısı. İki şarkı çıtayı yükseltiyor: Jackson’ın samimi biçimde kaygısız olduğu ‘(I Like) The Way You Love Me’ ve hırçın ‘ Hollywood Tonight’. 

Adrian Thrills – Daily Mail
‘Thriller’a rakip çıkaracaklarına, enteresan ama baştan savma olduğu her yerinden belli bir albüm piyasaya sürdüler. 28 yıllık stüdyo kayıtlarından toplanmış bir albümde devamlılık aramak elbette ki anlamsız ama Jackson’ın vokalinin vasat olduğu yerler kendisi tarafından düzeltilebilseymiş, çok daha iyi bir albüm olurmuş. 

Dan Martin - NME
Tabii ki hiç iyi bir albüm falan değil, sakın öyle bir hayale kapılmayın. Ama eğer Tupac Shakur ve Freddie Mercury’nin ölümünden sonra çıkan ve resmen mezarlarının üstünde tepinen albümleriyle kıyaslarsanız, olduğundan daha gereksiz, sahte ve aşağılayıcı olmadığına şükredersiniz. 

Daily Express
Zaten 2001’den beri Michael Jackson’ın kendi müziğine ne kadar müdahale edebildiği meçhul. Stüdyo aşamasındaki on güçlü aday bu albüm için seçilmiş ve arkadaşları tarafından tamamlanmış.
Sonuçta ortaya başarılı bir ‘Jacksonesk’ albüm çıkmış. Ancak en zayıf yanı tutarsızlığı. Bu parçaların Michael Jackson’ın kalite kontrolünden geçmesi durumunda neye benzeyeceğini hiçbir zaman bilemeyeceğiz ama Jackson hayranlarının korktuğu kadar kötü değil.

Post mortem liste başı şarkılar
Johnny Cash – American V: Cash’in ölümünden üç sene sonra 2006 yılında yayımlanan albümü, sanatçının 1969’dan sonra listelerde bir numaraya yükselen ilk albümü oldu.
Otis Redding – ‘(Sittin’ On) The Dock of the Bay’: 1967 yılında bir uçak kazasında ölümünden sonra yayımlanan single, Redding’in bir numaraya yükselen tek şarkısı oldu ve bir klasiğe dönüştü.
Joy Division – Closer: Grubun solisti Ian Curtis’in intiharından iki ay sonra piyasaya çıkan ‘Love Will Tear Us Apart’ hala post-punk’ın en önemli şarkısı.
Notorious B.I.G. – Born Again: 1997 yılında öldürülen Notorious B.I.G., 1999 yılında ‘Born Again’i çıkardı. ‘Michael’ gibi karışık tepkiler alsa da, albüm üç milyon sattı.
Nirvana – Unplugged: 1994 yılında Kurt Cobain ’in ölümünden altı ay önce kaydedilen ‘Unplugged’ en iyi alternatif müzik albümü dalında Grammy’ye layık görüldü.