Michelangelo'da hamam esintisi

Michelangelo'da hamam esintisi
Michelangelo'da hamam esintisi

İtalyan sanat tarihçisi Elena Lazzarini, dev freskin eşcinsel tasvirlerle dolu olduğunu yazdı.

Dünyaca ünlü İtalyan ressam Michelangelo’nun Vatikan’daki Sistine Şapeli’ni süsleyen Kıyamet Günü freskinde Türk hamamlarında ve genelevlerde gördüğü erkek fahişelerden esinlendiği öne sürülüyor.
Pisa Üniversitesi’nden İtalyan sanat tarihçisi Elena Lazzarini, yeni basılan kitabı ‘Çıplaklık, Sanat ve Adaba Uygunluk: 16. Yüzyıl Sanatındaki Estetik Değişimler’de (Nudity, Art and Decorum: Aesthetic Changes in the Art of the 16th Century) devasa freskin eşcinsel tasvirlerle dolu olduğunu, bunlar arasında bir erkeğin testislerinden çekilerek lanetlenmeye götürülüşünün ve erkek figürler arasında öpüşme ve sarılma tasvirlerinin bulunduğunu yazdı. Lazzarini, Michelangelo’nun 16. yüzyıl İtalyası’nda gay genelevlerine ve Türk hamamlarına yaptığı sık ziyaretlerle erkek anatomisi hakkında bilgi edindiğini öne sürüyor.
Lazzarini, çok sayıda tarihçi tarafından eşcinsel olduğu düşünülen Michelangelo’nun Roma ’nın dar sokaklarındaki kuytulara gizlenmiş işlek hamamlara ve genelevlere ziyaretlerinin belgelere dayandığını da söylüyor.
Dört yılda tamamlanmıştı
Araştırmacı, Michelangelo’nun ziyaret ettiği hamamlarda çok sayıda oda olduğunu, buralarda insanların sıcak ve soğuk banyolar yaptıklarını bunun yanındaki gizli odalardaysa hem erkek hem de kadın fahişelerle birlikte olunduğunu anlatıyor.
Michelangelo, bu freski ilk görücüye çıkardığında Katolik Kilisesi ayağa kalkmış sanatçı ahlaksızlık ve müstehcenlikle suçlanmıştı. 1537-1541 yılları arasında yapılan fresklerde Hazreti İsa’nın yeniden yeryüzüne gelişi ve kıyamet tasvir ediliyor. Michelangelo’nun Vatikan içindeki şapelin mihrap duvarını süsleyen ‘Kıyamet Günü’nü tamamlaması dört yılını almıştı. (The Daily Telegraph)


    ETİKETLER:

    Roma

    ,

    sanat