Michelle Obama ve beyaz tuvaleti

Michelle Obama ve beyaz tuvaleti
Michelle Obama ve beyaz tuvaleti

Obama?nın beyaz şifon, tek omuzlu, tüyden çiçeklerle süslü tuvaleti, Jason Wu tasarımı. FOTOĞRAF: REUTERS

WASHINGTON - ABD’de son günlerin en çok konuşulan konusu olan Michelle Obama’nın tören kıyafetleriydi. First lady’nin yemin töreni sırasında giydiği sarı kıyafet için tasarımcısı Isabelle Toledo, “Klasik kırmızı ya da lacivert bir elbise tasarlamak istemedim. O çok özel ve ışıltılı bir kadın. Giydiği kıyafet de öyle olsun istedim” demişti. Obama, yemin töreninden sonra verilen baloyaysa beyaz şifon bir tuvaletle katıldı. Tek omuzlu, üstünde tüyden çiçek süslemeleri olan tuvalet, moda dünyasının yetenekli ancak pek tanınmayan tasarımcısı 26 yaşındaki Jason Wu imzasını taşıyordu. Obama tuvaletini omuzlarına değen küpeler ve beyaz ayakkabılarla tamamladı.
Üç yıldır moda sektöründe olan Jason Wu, bu elbiseyi aralık ayında hazırladığını ve baloda üstünde görene kadar Obama’nın kendi elbisesini seçtiğini bilmediğini anlatıyor. “Yumuşak, kadınsı ama güçlü; hepsini bir araya toplamak istedim. Bir umut ışığı gibi görünsün istedim” diyen Jason Wu, elbiseyi Michelle Obama’ya sık alışveriş yaptığı Ikram adlı butiğin sahibi Ikram Goldman’ın önerisiyle göndermiş.
Michelle Obama’nın genelde değerli taş renklerini ve parlak tonları tercih etmesine rağmen bu kez alışılmadık bir renkte seçtiği tuvaleti, geleneksel olarak Smithsonian eğitim enstitüsüne bağışlanacak. 

Tasarımcısı 26 yaşındaki Jason Wu...
Tayvan’ın başkenti Taipei’de doğan Jason Wu, dokuz yaşındayken ailesiyle Kanada’ya taşınmış. 14 yaşında heykel çalışmak için Tokyo’ya, daha sonra da Paris’e giden Wu, tasarımlarında kullandığı eklektik tarzda Doğu ve Batı kentlerinde yaşamanın, farklı kültürlerden esinlenmenin etkisi olduğunu vurguluyor.
26 yaşındaki Wu, tarzıyla ‘farlılıkların manifestosu’nu yazdığını her zaman özgün olanla ilgilendiğini söylüyor. Modern çizgilerle geleneksel ve etnik motifleri bir arada kullanmayı seven modacı, kendisini ‘bir romantik’ olarak niteliyor. Dokuz yaşındayken bebeklerine elbise dikerek başladığı kariyeri genç yaşına rağmen ödüller ve başarılarla dolu olan modacı, 14 yaşında bu işi yapmaya karar vermiş, 2006’ya kadar da ünlü modacı Narciso Rodriguez’le çalışmış. Wu, bu deneyimi çok önemsiyor ve onun yanında yaptığı stajyerliğin bile moda dünyasına dair çok fazla şey öğrenmesine katkısı olduğunu söylüyor. Rodriguez, Barack Obama’nın başkan seçildiği gün Michelle Obama’nın giydiği kırmızı-siyah elbisenin tasarımcısı.
Geçen yıl ünlü moda dergisi Vogue’un ‘yılın ödülleri’ programında finalistlerden biri olmayı başaran Jason Wu, haute couture’ün en genç ve başarılı isimlerinden biri olarak kabul ediliyor. (Yaşam Servisi)